X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sny - część naszego doświadczenia

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2018 10:00
- Są różne teorie na temat funkcji marzeń sennych, ale w wielu z nich powtarza się to, że one odzwierciedlają nasze przeżycia z czuwania - mówi Małgorzata Fornal-Pawłowska, psycholog kliniczny. - W snach dochodzi do próby połączenia tego, czego doświadczamy, w czuwaniu z tym, co już wiemy o sobie, o świecie - dodaje. 
Audio
  • Małgorzata Fornal-Pawłowska opowiada o śnie, marzeniach sennych, bezsenności (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: kellepics/pixabay

90 procent snów zapominamy, a warto wiedzieć, że każdemu z nas śni ich się kilka w ciągu jednej nocy. - Sny stanowią około 100 minut każdej naszej nocy, jest to dużo materiału - mówi gość Beaty Kwiatkowskiej. - Ja bym zawsze zachęcała, by pytać śniącego o znaczenie i przydatność tych snów. Jego interpretacja jest tu bardzo istotna, bo bez niego będziemy mówić tylko o pewnym senniku - dodaje.  

Małgorzata Fornal-Pawłowska Marzenia senne pojawiają się po śnie głębokim. Jeśli mamy marzenie senne, to musiało u nas nastąpić stadium snu głębokiego

Gość Czwórki podkreśla, że faza snu to coś, co trwa od momentu, gdy zamykamy oczy, do momentu wybudzenia, to coś dłuższego niż samo śnienie. - Marzenie senne to jedno ze stadium snu - mówi terapeutka. - O ile nasz mózg w trakcie marzeń sennych pracuje niemal tak, jak podczas czuwania, to jednak inne jego obszary są aktywne. Podczas czuwania kora czołowa jest pobudzona. Podczas marzeń sennych kora śpi, a aktywne są obszary związane z przetwarzaniem emocji i przetwarzaniem bodźców wzrokowych - wyjaśnia. 

Czytaj także:
rozwód dziecko 1200.jpg
Jestem mamy i taty. Mimo waszego rozwodu

Skąd się biorą sny? Jak różnią się między sobą teorie na ich temat - te biologiczne i psychologiczne? O czym mogą świadczyć nawracające koszmary senne? Kiedy pamiętamy sen i jakie są metody leczenia bezsenności? O tym m.in. w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Gość:  Małgorzata Fornal-Pawłowska (psycholog kliniczny, Gabinet Terapii Bezsenności) 

Data emisji: 13.06.2018

Godzina emisji: 20.08

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń