Czy przyjaźń po rozstaniu jest możliwa?

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 09:30
- Zawsze przed rozstaniem warto starać się naprawiać relacje. Zanim się rozstaniemy przypomnijmy sobie, dlaczego związaliśmy się z tym właśnie człowiekiem - tłumaczył Krzysztof Liegmann.
Audio
  • Jak się rozstać, by nie zabolało? Czy przyjaźń po rozstaniu jest możliwa? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zamiast się obrażać, warto na spokojnie wyjaśnić, dlaczego nie możemy dłużej być razem
Zamiast się obrażać, warto na spokojnie wyjaśnić, dlaczego nie możemy dłużej być razemFoto: Glow Images/East News

Kiedyś było tak, że zamiast kupować nowe rzeczy, naprawialiśmy stare, np. meble. Dziś wyrzucamy je i kupujemy kolejne. Tak samo jest ze związkami, myślimy "jak nie ten, to będzie następny" Krzysztof Liegmann

- Dziś bardzo szybko zaczynamy razem mieszkać i zakładamy rodziny - często ze względów ekonomicznych. Bierzemy kredyt na mieszkanie i mamy dzieci. Powoli tracimy naszą niezależność, przestajemy realizować pasje. Narasta frustracja, ale my jeszcze tego nie widzimy. Problemów doszukujemy się w zupełnie innych obszarach związku - mówił rozmówca Kuby Jamrozka. A co jeśli dojdzie do zdrady? - Nic nie dzieje się z dnia na dzień, w związku pojawiają się różnice zdań i inne pierwsze symptomy, że coś nie gra. Zdrada też z czegoś wynika, to nie jest tak, że jedna ze stron postanawia "dziś zdradzę". To też jest proces, który zaczyna się wcześniej - tłumaczył ekspert.

Przyjaźń po rozstaniu to nie jest proces prosty. Ale można sobie z nim poradzić i przygotować się do niego wcześniej Krzysztof Liegmann

Kiedy pierwsze myśli o zakończeniu relacji oznaczają, że kiedyś i tak się ona zakończy? Co ze zrzucaniem winy na partnera, poczuciem żalu? Czy przyjaźń po rozstaniu jest możliwa i czy warto o nią zabiegać? Czy lepiej zerwać relacje i ostatecznie zamknąć to, co było? A co, jeśli mamy dzieci? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Kuba Jamrozek

Gość: Krzysztof Liegmann (twórca i pomysłodawca firmy Architekci Umysłu, trener i mówca motywacyjny, 5 lat po rozwodzie, w przyjacielskich stosunkach z byłą żoną)

Data emisji: 25.06.2018

Godzina emisji: 20.10

kd

Czytaj także

Nietrwałe związki. Czemu się rozstajemy?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 17:52
Statystyki mówią o rosnącej liczbie rozstań i rozwodów, a także o coraz późniejszym wieku zawierania małzeństw. Pierwszy poważniejszy kryzys w związku zdarza się po trzech latach, natomiast najczęstszy powód rozstań to niezgodność charakterów - przyznaje się do niego aż 60 proc. respondentów.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jestem mamy i taty. Mimo waszego rozwodu

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 10:59
- Zdarza się tak, że ludzie, którzy kochają swoje dziecko, robią rzeczy, które mu szkodzą - mówi Jarosław Żyliński, psycholog. - W pełnej emocji przepychance rozwodowej potrafią zapomnieć, czego dziecko potrzebuje i rozgrywać grę ze sobią - dodaje. 
rozwiń zwiń