Nietrwałe związki. Czemu się rozstajemy?

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 17:52
Statystyki mówią o rosnącej liczbie rozstań i rozwodów, a także o coraz późniejszym wieku zawierania małzeństw. Pierwszy poważniejszy kryzys w związku zdarza się po trzech latach, natomiast najczęstszy powód rozstań to niezgodność charakterów - przyznaje się do niego aż 60 proc. respondentów.   
Audio
  • Czy każdy kryzys w związku jest przesłanką do rozwodu? (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: vectorfusionart/Shutterstock.com

- Czynników, które prowadzą do rozstań, jest bardzo wiele. Z mojej perspektywy to przede wszystkim nieumiejętność dbania o relacje - tłumaczyła w "Czacie Czwórki" Maria Rotkiel, psycholożka i psychoterapeutka par. - Gdyby nasi rodzice potrafili przekazywać nam wzorce komunikacji, pewnie byłoby nam trochę łatwiej - przekonywała.

Paweł Maciaszek Rodzina rozwija się od kryzysu do krzysu. On jest w jej istnienie po prostu wpisany

- Dziś w zasadzie nie ma już fazy narzeczeństwa - wyjaśniał Paweł Maciaszek, terapeuta z Fundacji "Rozwód? Poczekaj". - Wspólne zamieszkanie nie wiąże się już z kryzysem. Najtrudniejszym momentem jest przyjście na świat dziecka. Wtedy zmienia się wszystko - argumentował specjalista. Pojawienie się potomstwa to w życiu pary "moment urazowy" - zmienia się gospodarka hormonalna nie tylko u kobiet, ale też u mężczyzn. Jak zatem taki trudny okres przetrwać?

Maria Rotkiel Nie zapominajmy o zwykłej przyjemności związanej z byciem w relacji. Tam, gdzie jest przyjemność, jest więcej energii

- Często proszę zgłaszające się do mnie pary o przypomnienie sobie czasu zakochania - mówiła Maria Rotkiel. - Terapia behawioralna daje nam całą listę prostych sposobów, jak o związek dbać - zdradzała. Jakie one są, w jaką wiedzę powinni być zaopatrzeni ludzie budujący związki oraz dlaczego miłość działa na nas jak narkotyk - tego dowiecie się z nagrania całej rozmowy z Czwórkowego studia.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Maria Rotkiel (psycholożka i psychoterapeutka), Paweł Maciaszek (terapeuta, Fundacja "Rozwód? Poczekaj") 

Data emisji: 16.02.2017

Godzina emisji: 15.08

jsz/jp

Czytaj także

Wakacje dla singli. Jak poznać "drugą połówkę"?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 18:55
Co zrobić, gdy nie mamy swojej drugiej połówki ani zgranej paczki przyjaciół, a wakacje w pełni? Można wybrać ofertę dla singli.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowy podział ról? "Sprzątanie nie jest niemęskie"

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 15:29
- Umiejętność gotowania i prania to nie są rzeczy niemęskie. W mojej ocenie powinien to umieć każdy dorosły człowiek - mówiła Karolina Krauze, autorka bloga "Rozwiedziona".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Miłość nie istnieje? To tylko... chemia w Twoim mózgu

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 14:49
 - Ta chemia trwa średnio dwa lata. Między 18. a 42. miesiącem znajomości dwojga ludzi dochodzi do osłabienia działania fenyloetyloaminy, wówczas miłość przygasa, a pary się rozstają - mówił Adam Kasiński z Wydziału Farmacji Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń