Stres w pracy. Mobilizuje czy zabija kreatywność?

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 18:29
Co piąty Polak doświadcza go codziennie, a blisko połowa z nas twierdzi, że stresuje się często lub bardzo często. Nadmiar obowiązków, trudne zadania, lęk przed porażką, brak wsparcia ze strony pracodawcy i współpracowników - te czynniki mogą wywoływać stres zawodowy, który odpowiada za nasze samopoczucie i może przyczyniać się do problemów zdrowotnych. 
Audio
  • Stres w pracy. Gdzie leży jego źródło? (Czat Czwórki)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/andreas160578

Na zwolnieniach lekarskich Polacy w zeszłym roku spędzili aż 229 milionów dni. To absolutny rekord. Najczęściej powodem była depresja. Wioletta Matysiak trener i coach w Fabryce Motywacji wyjaśniała, że powodem nagromadzenia sytuacji stresowych jest nasz styl życia. - Otacza nas coraz więcej bodźców, na które musimy reagować. Stres sam w sobie nie jest zły. Problem pojawia się, kiedy w naszym życiu jest go za dużo - przekonywała. 

 Układ nerwowy za pomocą stresu ostrzega nas przed sytuacjami, które są dla nas nowe, a więc mogą stanowić potencjalne zagrożenie. Dzięki niemu zaczynamy badać, czy jesteśmy w stanie poradzić sobie z problemem, który się pojawił Wioletta Matysiak

- Ludzie wykształcili stres ewolucyjnie, żeby reagować na otaczającą nas rzeczywistość. W niewielkiej ilości jest nam potrzebny zawsze. Istnieją jednak takie jego odmiany, które - jeśli pojawiają się w naszym życiu zbyt często - mogą być destruktywne - tłumaczyła Joanna Kuzioła manager w firmie rekrutacyjnej Antal.

Czy stres jest nieodłącznym elementem pracy? Czy może być dla nas dobry i w jaki sposób rozpoznać, który rodzaj jest tym szkodliwym? Które zawody są najbardziej na niego narażone? W jaki sposób zmienia się rynek pracy i kto powinien dostosować swoje oczekiwania do zawodowej rzeczywistości - pracodawca czy pracownik? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Gość: Wioletta Matysiak (trener i coach w Fabryce Motywacji), Joanna Kuzioła (manager w firmie rekrutacyjnej Antal)

Data emisji: 28.05.2018

Godzina emisji: 15.10

ac/kd

Czytaj także

Mniej znaczy więcej. Co nam daje minimalizm?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2017 17:53
- Minimalizm może ułatwić myślenie, przeżywanie rzeczywistości i świata - podkreśla Katarzyna Kucewicz, psycholożka i autorka książki "Zakupoholizm".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy emocje mogą być dla nas nałogiem?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2018 10:40
- Osoba, która jest uzależniona od emocji wykazuje reakcje nieadekwatne do zaistniałej sytuacji. Reaguje impulsywnie, ponieważ emocje to napięcie, którego chce szybko się pozbyć. Najczęściej robi to wyładowując je na innej osobie - mówiła Lidia Krotoszyńska, psycholog i psychoterapeutka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Borderline. Jak żyć z tym zaburzeniem?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 09:00
- Jeśli chodzi o borderline to ocenia się, że 2 procent społeczeństwa cierpi na dość poważne zaburzenia - mówi dr Anna Musiołek. - Jedni będą ze spektrum borderline, a inni z pełnoobjawowymi zaburzenia - dodaje. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie pod presją. Jak uwolnić się od wewnętrznej blokady?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2018 07:00
- Życie pod presją, w skrajności, może nawet niszczyć i uniemożliwiać funkcjonowanie. Osobiście staram się tej presji unikać, ale w życiu jest tak, że trudno to zrobić - mówi Paulina Boruc. - Presja jest, ale ważne jest to, jak sobie z nią radzimy - dodaje Stefan Stawicki.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maciej Frasunkiewicz: brak wygranej nie jest wcale stratą

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 09:00
- Wiara w siebie i pewność siebie "leżą" blisko, jedno z drugiego wynika - mówi Maciej Frasunkiewicz, psycholog z Uniwersytetu SWPS. - Pewność siebie postrzegam jako postawę społeczną, wiara w siebie to otwartość na nowe doświadczenia - wyjaśnia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wygląda życie po zakończeniu wyroku?

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2018 17:00
Z punktu widzenia ludzi spoza krat - koniec wyroku powinien być powodem do radości. Tymczasem dla byłych więźniów to moment krytyczny.
rozwiń zwiń