"Pokaż swoją playlistę, a powiem, kim jesteś". Jak muzyka definiuje nasz gust?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2018 19:30
Muzyka, której słuchamy, ma wiele wspólnego z naszym charakterem. Jej rytm, tempo mogą też dostarczyć informacji o naszym stylu życia. 
Audio
  • Entuzjasta muzyki klasycznej jest pewny siebie i odnosi sukcesy, fan rocka to przyjazna i kreatywna dusza - co mówi o nas muzyka, której słuchamy? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Picsues/Pixabay

tłuma1200.jpg
Teoria Efektu Widza. Patrzysz, ale nie reagujesz

Prof. Adrian North, psycholog z Curtin University w Australii, przeanalizował preferencje muzyczne ponad 36 tys. osób z 60 krajów oraz ich stosunek do 104 gatunków muzyki i pewnych specyficznych cech osobowości, na podstawie których wysnuł kilka tez o związku pomiędzy gustem muzycznym a charakterem człowieka. Czy to prawda i co więcej, czy takie badania odzwierciedlają rzeczywiste preferencje słuchaczy?

- Ludzie nie chcą przyznawać się do tego, jakiej muzyki słuchają, bo na tej podstawie są łatwo szufladkowani. Ktoś, kto słucha Vivaldiego, musi być snobem, disco polo - na pewno jest prostym człowiekiem, a jeśli metalu - z pewnością interesuje się okultyzmem - mówił dr Michał Lutostański, socjolog z Uniwersytetu SWPS. - Przeprowadzając badania nad gustami muzycznymi Polaków, chciałem udowodnić, że nie każdy definiuje się poprzez muzykę, jakiej słucha - tłumaczył.

Muzyka jest elementem kreacji wizerunku. Utożsamianie się z subkulturą lub wrzucanie do społecznościówek zdjęć z koncertów nas definiuje Michał Lutostański

Jakie były wyniki jego badań? Czy muzyka faktycznie określa naszą osobowość? Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Michał Lutostański, socjolog z Uniwersytetu SWPS; w rozmowie z Mateuszem Kulikiem: Maciej Wernio z noizz.pl i Dawid Bartkowski - dziennikarz muzyczny z CGM

Data emisji: 27.08.2018

Godzina emisji: 21.08

ac

Czytaj także

Teoria Efektu Widza. Patrzysz, ale nie reagujesz

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2018 09:00
Zaczęło się od historii morderstwa kobiety w dzielnicy Queens w 1964 roku. Według popularnej wersji opowieści została zamordowana na oczach 38 świadków, z których tylko jeden zadzwonił na policję. W rzeczywistości otrzymała pomoc od wielu osób, choć nie udało jej się uratować. Tak narodziła się teoria Efektu Widza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak z sukcesem zarządzać swoimi talentami?

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 11:20
Według naukowców z Instytutu Gallupa każdy z nas ma 5 dominujących talentów. Ich rozpoznanie stanowi podstawę do zrozumienia siebie i swoich naturalnych predyspozycji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niepełnosprawność, miłość, seks - zadania edukatorów i rodziców

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 13:29
- Seksualność jest seksualnością, nie jest ona inna w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną - mówi dr Izabela Fornalik, pedagożka specjalna i edukatorka seksualna. - Jedynie może być ona wyrażana w inny sposób ze względu na fakt obniżonej sprawności intelektualnej - dodaje. 
rozwiń zwiń