Niepełnosprawność, miłość, seks - zadania edukatorów i rodziców

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 13:29
- Seksualność jest seksualnością, nie jest ona inna w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną - mówi dr Izabela Fornalik, pedagożka specjalna i edukatorka seksualna. - Jedynie może być ona wyrażana w inny sposób ze względu na fakt obniżonej sprawności intelektualnej - dodaje. 
Audio
  • O seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną opowiada dr Izabela Fornalik (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Roman Samborskyi/Shutterstock.com

We wrześniu 2017 roku wprowadzono nową podstawę programową dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, używając po raz pierwszy słowa "seksualność". Gość Czwórki podkreśla, że każdy z nas, bez względu na sprawność intelektualną, ma prawo do swoich potrzeb seksualnych. 

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają prawo do edukacji seksualnej. My, jako specjaliści, mamy obowiazek je edukować i wspierać w tym rodziców dr Izabela Fornalik

- Osoba z niepełnosprawnością intelektualną lub np. ze spektrum autyzmu potrzebuje jednoznacznej, konkretnej instrukcji dotyczącej zasad, prawidłowości pewnych zachowań, odpowiedzi, co jest możliwe, a co nie, co jest dopuszczalne w miejscu publicznym czy informacji dotyczących dojrzewania - mówi dr Izabela Fornalik. - Te osoby nie zdobędą informacji w internecie, bo często nie czytają, nie dowiedzą się od przyjaciół, bo ich wiedza też jest niewielka - dodaje.  

Niestety wciąż w Polsce funkcjonuje stereotyp, że osoby z dysfunkcją intelektualną mają zwiększony popęd seksualny. Gość Kuby Jamrozka wskazuje, że przyczyną tego sądu mogą być brak powściągliwości, brak barier w kontaktach z drugą osobą, które możemy obserwować choćby w zachowaniu osób z zespołem Downa. Pedagożka podkreśla, jak istotne są wszelkie szkolenia i przekazywanie funkcjonujących zasad w otaczającym nas świecie, a również traktowanie osób z niepełnosprawnością intelektualną jak osób dorosłych, gdy już nimi są. 


niepełnosprawni dziecko wózek 1200.jpg
Niepełnosprawni uczniowie w polskiej szkole. "Trudna codzienność"

Kim jest asystent seksualny i jakie są jego działania? Jak wygląda sprawa małżeństw osób z niepełnosprawnością intelektualną? Na czym polegają treningi rodzicielskie i ekonomiczne dla osób z dysfunkcją intelektualną? Dlaczego czasem trzeba, niemal brutalnie, pokazać, że "życie to nie bajka i biała sukienka"? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Izabela Fornalik (pedagożka specjalna i edukatorka seksualna, autorka książki  "Dojrzewanie Miłość Seks. Poradnik dla rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną")

Data emisji: 20.08.2018

Godzina emisji: 20.08

pj

Czytaj także

Ojciec dziecka niepełnosprawnego może płakać

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 11:10
Muzyka Bartka Królika, artystę Kobasa Laksę, biznesmena Jacka Zalewskiego czy profesora Zbigniewa Izdebskiego oprócz tego, że znani są w przestrzeni publicznej, łączy jeszcze jedno: są ojcami dzieci z dysfunkcją intelektualną. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Inteligentna Farma dla osób z niepełnosprawnościami

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 14:07
Woda w kranie musi się sama zakręcać, światło samo gasić w odpowiednim momencie, kwiaty nie powinny być trujące - to tylko niektóre z wyzwań, które stoją przed zespołem projektowym Farmy Dobrej Woli, inteligentnego domu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. 
rozwiń zwiń