X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Niepełnosprawność, miłość, seks - zadania edukatorów i rodziców

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2018 13:29
- Seksualność jest seksualnością, nie jest ona inna w przypadku osób z niepełnosprawnością intelektualną - mówi dr Izabela Fornalik, pedagożka specjalna i edukatorka seksualna. - Jedynie może być ona wyrażana w inny sposób ze względu na fakt obniżonej sprawności intelektualnej - dodaje. 
Audio
  • O seksualności osób z niepełnosprawnością intelektualną opowiada dr Izabela Fornalik (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Roman Samborskyi/Shutterstock.com

We wrześniu 2017 roku wprowadzono nową podstawę programową dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym, używając po raz pierwszy słowa "seksualność". Gość Czwórki podkreśla, że każdy z nas, bez względu na sprawność intelektualną, ma prawo do swoich potrzeb seksualnych. 

Osoby z niepełnosprawnością intelektualną mają prawo do edukacji seksualnej. My, jako specjaliści, mamy obowiazek je edukować i wspierać w tym rodziców dr Izabela Fornalik

- Osoba z niepełnosprawnością intelektualną lub np. ze spektrum autyzmu potrzebuje jednoznacznej, konkretnej instrukcji dotyczącej zasad, prawidłowości pewnych zachowań, odpowiedzi, co jest możliwe, a co nie, co jest dopuszczalne w miejscu publicznym czy informacji dotyczących dojrzewania - mówi dr Izabela Fornalik. - Te osoby nie zdobędą informacji w internecie, bo często nie czytają, nie dowiedzą się od przyjaciół, bo ich wiedza też jest niewielka - dodaje.  

Niestety wciąż w Polsce funkcjonuje stereotyp, że osoby z dysfunkcją intelektualną mają zwiększony popęd seksualny. Gość Kuby Jamrozka wskazuje, że przyczyną tego sądu mogą być brak powściągliwości, brak barier w kontaktach z drugą osobą, które możemy obserwować choćby w zachowaniu osób z zespołem Downa. Pedagożka podkreśla, jak istotne są wszelkie szkolenia i przekazywanie funkcjonujących zasad w otaczającym nas świecie, a również traktowanie osób z niepełnosprawnością intelektualną jak osób dorosłych, gdy już nimi są. 


niepełnosprawni dziecko wózek 1200.jpg
Niepełnosprawni uczniowie w polskiej szkole. "Trudna codzienność"

Kim jest asystent seksualny i jakie są jego działania? Jak wygląda sprawa małżeństw osób z niepełnosprawnością intelektualną? Na czym polegają treningi rodzicielskie i ekonomiczne dla osób z dysfunkcją intelektualną? Dlaczego czasem trzeba, niemal brutalnie, pokazać, że "życie to nie bajka i biała sukienka"? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Izabela Fornalik (pedagożka specjalna i edukatorka seksualna, autorka książki  "Dojrzewanie Miłość Seks. Poradnik dla rodziców osób z niepełnosprawnością intelektualną")

Data emisji: 20.08.2018

Godzina emisji: 20.08

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ojciec dziecka niepełnosprawnego może płakać

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2018 11:10
Muzyka Bartka Królika, artystę Kobasa Laksę, biznesmena Jacka Zalewskiego czy profesora Zbigniewa Izdebskiego oprócz tego, że znani są w przestrzeni publicznej, łączy jeszcze jedno: są ojcami dzieci z dysfunkcją intelektualną. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inteligentna Farma dla osób z niepełnosprawnościami

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2018 14:07
Woda w kranie musi się sama zakręcać, światło samo gasić w odpowiednim momencie, kwiaty nie powinny być trujące - to tylko niektóre z wyzwań, które stoją przed zespołem projektowym Farmy Dobrej Woli, inteligentnego domu dla osób z niepełnosprawnością intelektualną. 
rozwiń zwiń