X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy płeć ma wpływ na poziom inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 10:00
- Zarówno kobiety jak i mężczyźni różnią się od siebie, jako populacja, ale takie różnice możemy oceniać wyłącznie w kategoriach, które są najbardziej typowe dla danej płci – mówił Maciej Taraday, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Audio
  • Psycholog Maciej Taraday tłumaczy, w jaki sposób kształtuje się nasza inteligencja (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Kamil Macniak/Shutterstock.com

superwoman bohaterka sukces 1200.jpg
Chcesz skutecznie realizować cele? Zacznij od poznania samego siebie

- Przeciętny poziom inteligencji u kobiet i mężczyzn porównywalnie jest taki sam. U mężczyzn występuje natomiast bardzo duże zróżnicowanie w jej poziomie. Spotkamy przypadki o bardzo niskim i bardzo wysokim IQ – tłumaczył ekspert.

- W obu przypadkach możemy znaleźć różnice w budowie mózgu. Pytanie brzmi: czy różnice strukturalne w budowie przekładają się na poziom inteligencji? W tym przypadku jestem sceptyczny. To tak, jak z komputerami – inne modele, podobne efekty pracy – wyjaśniał.

Nie warto wyrabiać w dziecku przekoniania, że do jednej dziedziny nadaje się lepiej, niż do innej. Powinniśmy robić to, w czym czujemy się najlepiej Maciej Taraday

Co psychologowie rozumieją przez stwierdzenie, że inteligencja może mieć płeć? W jakim wymiarze możemy spodziewać się różnic między mężczyznami a kobietami? W jaki sposób mierzone są różnice w poziomie inteligencji pomiędzy płciami? W jakim stopniu nasz sukces zawodowy kształtują predyspozycje, a w jakim wychowanie? Czy poziom inteligencji z wiekiem może się zmienić? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Maciej Taraday (psycholog z Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 3.10.2018

Godzina emisji: 20.09

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Mózg, nie mięśnie. Czym jest sapioseksualizm?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 10:30
- To termin bardziej związany z popkulturą niż nauką, bo naukowcy już od dawna wiedzą, że inteligencja jest bardzo silnym afrodyzjakiem. Zwłaszcza dla kobiet - wyjaśnia psycholog Jarosław Świątek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pułapki irracjonalności. W jaki sposób podejmujemy decyzje?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 13:36
Konsumenci, biznesmeni, politycy - wszyscy podejmujemy decyzje wynikające z bardzo podobnych schematów zachowań. Dan Ariely w książce pt. "Potęga irracjonalności. Ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje" wyjaśnia, co kieruje naszymi wyborami. W Czwórce na ten temat rozmawialiśmy z ekonomistką behawioralną Julią Kołodko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz skutecznie realizować cele? Zacznij od poznania samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 10:00
- Na początek musimy określić, co w naszym życiu jest ważne. Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi i do jakiego celu chcielibyśmy dążyć - mówiły autorki książki "Cel. Odkryj, określ, osiągnij!" Paulina Mechło i Aneta Rostkowska-Gerlach.
rozwiń zwiń