Białaczka. Każdy może pomóc - nie ma się czego bać

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 11:12
Na białaczkę może zachorować każdy, bez względu na wiek. Na szczęście każdy może też pomóc.Dla wielu chorych szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.
Audio
  • Jak zostać dawcą szpiku i komórek macierzystycz w DKMS (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Photographee.eu/shutterstock

Dawca faktyczny to taki, który już miał okazję komuś pomóc Bartosz Linosz

W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę - diagnoza dotyka dzieci, młodzież i dorosłych. Dla części chorych jedyną szansą na życie jest przeszczep szpiku. Zaledwie co czwarty pacjent znajdzie odpowiedniego dawcę w rodzinie, pozostali muszą szukać go wśród osób niespokrewnionych. Po zabiegach dawca i biorca mogą się skontaktować, ale każdy kraj ma tu swe prawne regulacje. 

- W Polsce dawca i biorca mogą się skontaktować, pod warunkiem, że obie strony wyrażą taką chęć - mówi Ola Parczewska z DKMS. - Kontakt może się odbyć po odpowiednim czasie, wyznaczanym przez przepisy. Początkowo jest to kontakt "cenzurowany", poprzez bazę dawców szpiku - dodaje. 

W 80% przypadków lekarze wybierają metodę przeszczepu komórek macierzystych, których pobranie można porównać do długiego oddawania krwi Kamil Stachowicz

Wiedza o tego typu przeszczepach jest coraz większa, jednak wciąż pracownicy i wolontariusze Fundacji DKMS walczą z mitami. - W zależności od choroby pacjenta możemy być dawcami komórek szpiku albo komórek macierzystych - mówi Kamil Stachowicz, koordynator ds. rejestracji w Fundacji DKMS. 

zazdrość 1200.jpg
Zazdrość - rozmowa to na nią lekarstwo

Jakie kampanie edukacyjne trwają w Fundacji? Czy bycie w bazie dawców jest modne? Kto może zostać dawcą, jak się zarejestrować? Kim jest bliźniak genatyczny? Dlaczego warto się zarejestrować jako potencjalny dawca jeszcze będąc studentem? O tym m.in. w rozmowie w "Strefie Prywatnej". 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Kamil Stachowicz (koordynator ds. rejestracji w Fundacji DKMS), Aleksandra Parczewska (DKMS) koordynator projektu studenckiego Helper's Generations), Bartosz Linosz (dawca faktyczny).

Data emisji: 29.10.2018

Godzina emisji: 20.07

pj/ac

Czytaj także

Przeszczep - ostatnia deska ratunku. To nie boli

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 14:30
Co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że jest chora na białaczkę. Dla niektórych z nich, przeszczep szpiku jest jedynym ratunkiem, a lekarstwo możesz nosić w sobie właśnie Ty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie z HIV. "Wygląda tak samo, jak przed diagnozą"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 10:44
Z badań przeprowadzonych przez Sieć Plus, czyli Ogólnopolską Sieć Osób żyjących z HIV/AIDS wynika, że co dziesiąty zakażony nie ma zaufanej osoby, do której mógłby zwrócić się ze swoimi osobistymi problemami. - Ludzie nie przyznają się do tego, bo boją się odrzucenia i dyskrymiacji - tłumaczyli Maciej Nazarewicz i Michał Pawlęga ze Społecznego Komitetu ds. AIDS.
rozwiń zwiń