X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Białaczka. Każdy może pomóc - nie ma się czego bać

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 11:12
Na białaczkę może zachorować każdy, bez względu na wiek. Na szczęście każdy może też pomóc.Dla wielu chorych szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy.
Audio
  • Jak zostać dawcą szpiku i komórek macierzystycz w DKMS (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Photographee.eu/shutterstock

Dawca faktyczny to taki, który już miał okazję komuś pomóc Bartosz Linosz

W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę - diagnoza dotyka dzieci, młodzież i dorosłych. Dla części chorych jedyną szansą na życie jest przeszczep szpiku. Zaledwie co czwarty pacjent znajdzie odpowiedniego dawcę w rodzinie, pozostali muszą szukać go wśród osób niespokrewnionych. Po zabiegach dawca i biorca mogą się skontaktować, ale każdy kraj ma tu swe prawne regulacje. 

- W Polsce dawca i biorca mogą się skontaktować, pod warunkiem, że obie strony wyrażą taką chęć - mówi Ola Parczewska z DKMS. - Kontakt może się odbyć po odpowiednim czasie, wyznaczanym przez przepisy. Początkowo jest to kontakt "cenzurowany", poprzez bazę dawców szpiku - dodaje. 

W 80% przypadków lekarze wybierają metodę przeszczepu komórek macierzystych, których pobranie można porównać do długiego oddawania krwi Kamil Stachowicz

Wiedza o tego typu przeszczepach jest coraz większa, jednak wciąż pracownicy i wolontariusze Fundacji DKMS walczą z mitami. - W zależności od choroby pacjenta możemy być dawcami komórek szpiku albo komórek macierzystych - mówi Kamil Stachowicz, koordynator ds. rejestracji w Fundacji DKMS. 

zazdrość 1200.jpg
Zazdrość - rozmowa to na nią lekarstwo

Jakie kampanie edukacyjne trwają w Fundacji? Czy bycie w bazie dawców jest modne? Kto może zostać dawcą, jak się zarejestrować? Kim jest bliźniak genatyczny? Dlaczego warto się zarejestrować jako potencjalny dawca jeszcze będąc studentem? O tym m.in. w rozmowie w "Strefie Prywatnej". 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Kamil Stachowicz (koordynator ds. rejestracji w Fundacji DKMS), Aleksandra Parczewska (DKMS) koordynator projektu studenckiego Helper's Generations), Bartosz Linosz (dawca faktyczny).

Data emisji: 29.10.2018

Godzina emisji: 20.07

pj/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przeszczep - ostatnia deska ratunku. To nie boli

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 14:30
Co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że jest chora na białaczkę. Dla niektórych z nich, przeszczep szpiku jest jedynym ratunkiem, a lekarstwo możesz nosić w sobie właśnie Ty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Życie z HIV. "Wygląda tak samo, jak przed diagnozą"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2017 10:44
Z badań przeprowadzonych przez Sieć Plus, czyli Ogólnopolską Sieć Osób żyjących z HIV/AIDS wynika, że co dziesiąty zakażony nie ma zaufanej osoby, do której mógłby zwrócić się ze swoimi osobistymi problemami. - Ludzie nie przyznają się do tego, bo boją się odrzucenia i dyskrymiacji - tłumaczyli Maciej Nazarewicz i Michał Pawlęga ze Społecznego Komitetu ds. AIDS.
rozwiń zwiń