Przeszczep - ostatnia deska ratunku. To nie boli

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2016 14:30
Co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że jest chora na białaczkę. Dla niektórych z nich, przeszczep szpiku jest jedynym ratunkiem, a lekarstwo możesz nosić w sobie właśnie Ty.
Audio
  • Dorota Wójtowicz-Wielgopolan z Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska i Artur Wojciechowski, dawca komórek macierzystych podpowiadają jak można pomóc osobą chorym na białaczkę, jak zostać dawcą (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

- Każdego roku 900 tysięcy osób zapada na jedną z wielu chorób nowotworowych krwi, białaczka jest tylko jedną z nich - mówi Dorota Wójtowicz-Wielgopolan, rzecznik prasowy Fundacji DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska. - Chorzy są "skazani" na dawców, bo chemioterapia czy radioterapia często nie przynoszą efektów.

Dawca musi być bliźniakiem genetycznym chorego. Znalezienie takiego, to niemal jak szukanie igły w stogu siana, ale udaje się. Dowodem tego jest choćby Czwórkowy gość Artur Wojciechowski, który w 7 miesięcy po zarejestrowaniu się w bazie potencjalnych dawców, dostał telefon, że może być dawcą faktycznym. - Zrozumiałem, że jeśli nosimy w sobie jakieś lekarstwo. A jest ono jedyną możliwością by komuś pomóc to warto się zarejestrować - mówi w "Dajesz radę".

W audycji krok po kroku wyjaśniamy, jak zostać dawcą komórek macierzystych czy szpiku, a także jak wygląda zabieg ich pobrania.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Dorota Wójtowicz-Wielgopolan (rzecznik prasowy Fundacji DKMS  Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska), Artur Wojciechowski (dawca), Łukasz Butrym (dawca)

Materiał: Maciej Oswald

Data emisji: 24.05.2016

Godzina emisji: 12.00

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nobel z medycyny pomoże walczyć z malarią

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2015 15:15
Chińska naukowiec Tu Youyou opracowała lek na malarię, a w odkryciach pomogły jej chińskie zapiski sprzed 1,6 tys. lat. To odkrycie to świetna wiadomość dla podróżników!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psychodermatologia. Kłopoty z cerą, a stres i smutek

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 15:35
Łuszczyca, trądzik, alergie, czy atopowe zapalenie skóry mogą mieć podłoże emocjonalne. Co psycholog jest w stanie wyczytać z naszej skóry i jak może nam pomóc?
rozwiń zwiń