AIDS wciąż stanowi realne zagrożenie?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 16:39
Jak wynika z danych Państwowego Zakładu Higieny, w ostatnich latach wzrost liczby zakażeń wirusem jest stały. - Około 80 proc. młodzieży w Polsce uważa, że wirusa HIV przenoszą m.in.… komary. To fenomen - mówiła Magdalena Ankierstein-Bartczak z Fundacji Edukacji Społecznej.
Audio
  • Ile wiemy na temat HIV? Jak ustrzec się przed wirusem i kto jest na niego narażony? (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: science photo / Shutterstock

samobójstwo smutek FREE_1200_660.jpg
Samobójstwa nastolatków. "Nie pozwólmy im odchodzić"

W Polsce każdego dnia 2-3 osoby dowiadują się o zakażeniu HIV, jednocześnie co drugi zarażony wirusem nie jest świadomy swojej choroby. - Od kilku lat nie ma profilaktyki w tym zakresie. Po boomie na wiedzę dotyczącą chorób przenoszonych drogą płciową, teraz wypuszczamy ze szkół kolejne roczniki, które nie miały w programie nawet jednej godziny edukacji seksualnej - tłumaczyła Magdalena Ankierstein-Bartczak. A jak przekonywał Maciej Nazarewicz, w Polsce brakuje także szczegółowych danych na ten temat. - Wiemy, że najczęściej do zakażenia dochodzi wśród mężczyzn między 20. a 40. rokiem życia. Co piąta leczona w Polsce osoba to kobieta - mówił ekspert.

Maciej Nazarewicz Pokutuje świadomość, że na HIV narażeni są tylko narkomani, osoby świadczące usługi seksualne. A narażeni są tak naprawdę niemal wszyscy.

Czy rozpoczynający się Europejski Tydzień Testowania na HIV i HCV pomoże w diagnozie i uświadomieniu nam zagrożenia? Jak Polacy zabezpieczają się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową i czy w ogóle to robią? Czy wynik dodatni testu na HIV to nadal piętno? Jak zahamować wzrost liczby zakażeń w naszym kraju? Zapraszamy do wysłuchania nagrania dyskusji ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Magdalena Ankierstein-Bartczak (Fundacja Edukacji Społecznej), Maciej Nazarewicz (Społeczny Komitet ds. AIDS)

Data emisji: 20.11.2017

Godzina emisji: 15.07

kd/kk

Czytaj także

HIVokryzja. Jak walczyć z lękiem przed nieznanym?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2016 16:52
- Możemy mówić o swojej tolerancji dla osób z HIV, ale nasze postawy zmieniają się, gdy rzeczywiście spotykamy kogoś z tą chorobą - mówił psycholog zdrowia Filip Pierowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

HIV i AIDS. "Choroba przewlekła, z którą można żyć"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2016 11:14
HIV i AIDS to dla większości polskiego społeczeństwa wciąż tematy tabu. Zakażonych przybywa, choć na edukację i profikalaktykę na świecie wydaje się coraz więcej pieniędzy. Tymczasem już 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przychodzi facet do lekarza... Jak badania ratują nam życie?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2017 17:18
- Przeprowadzanie regularnych badań kontrolnych to nie przejaw słabości, jak wielu niestety wciąż uważa, ale odpowiedzialności. Mężczyzna, u którego nowotwór zostanie zdiagnozowany za późno i którego nie da się wyleczyć, nie będzie w stanie zaopiekować się rodziną - opowiadała chirurg i urolog dr Emilia Pawłowska.
rozwiń zwiń