Fobie, lęki, nerwice. Zaburzenia XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 10:34
- Choroba i zaburzenie to nie to samo. Można mieć zdrowe serce, ale jeśli posiada pewne dysfunkcje, nie będzie pracowało jak należy. Z psychiką jest podobnie - mówił psychiatra i psychoterapeuta dr Edward Krzemiński.
Audio
  • Zaburzenia psychiczne. Czym są i jak je rozpoznać? (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay

Z jakimi problemami psychicznymi mierzą się współcześni Polacy? Gość Czwórki zwrócił uwagę na lawinowo rosnącą ilość zaburzeń obserwowanych u bardzo młodych ludzi. - To przede wszystkim stany lękowe, depresje, zaburzenia żywienia i pierwsze uzależnienia od używek, do których dostęp jest bardzo szeroki. Żyjemy w świecie, w którym przeżywanie na wysokim diapazonie jest niemal obowiązujące, a ten hedonizm wymaga środków stymulujących - komentował.

Dlaczego zaburzenia psychiczne młodych ludzi są trudniejsze do zdefiniowania niż te, które przypisuje się osobom dorosłym? Czym różnią się narzędzia leczenia dorosłych i młodzieży? Dlaczego nie każdy problem da się wyleczyć farmakologiczne? W jakich przypadkach pomoże medytacja i treningi coachingowe? Czego boją się współcześni Polacy? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Edward Krzemiński (psychiatra i psychoterapeuta, wieloletni dyrektor szpitala psychiatrycznego w Tworkach, współautor książki "Jak tu nie zwariować? Na herbatce u psychiatry")

Data emisji: 19.11.2018

Godzina emisji: 20.07

ac/kd

Czytaj także

Czym się różni psycholog od psychiatry? Stereotypy a rzeczywistość

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 11:37
- W społecznym przekonaniu psychiatra leczy tylko ciężkie choroby, jak schizofrenia, a w praktyce większość naszych pacjentów to po prostu ludzie z lękami, depresją, czy zaburzeniami adaptacyjnymi w konkretnej dziedzinie życia, np. pracy - tłumaczył psychiatra dr Sławomir Murawiec.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rodzinna układanka. Jak się dogadać?

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2018 11:00
- Są różne rodziny: takie, które są źródłem siły, radości, satysfakcji i takie, które są źródłem cierpienia. Najwięcej chyba jest takich, w których zachodzą obie te okoliczności - wyjaśniał prof. Bogdan de Barbaro, gość "Strefy prywatnej".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zadbaj o siebie - nie bądź egoistą

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2018 09:14
Odpoczynek, relaks, czas dla siebie - to nie są akty egoizmu, a coś dzięki czemu możemy dać światu więcej z siebie. Czym jest "osiędbanie" i jak może pomóc światu i nam?
rozwiń zwiń