Święta sprzyjają dobroczynności. Warto pomagać sercem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 14:14
Tuż przed Bożym Narodzeniem wiele osób zgłasza się jako wolontariusze do pracy w organizacjach charytatywnych lub organizuje zbiórki prezentów w pracy lub wśród znajomych. Czy same dobre chęci wystarczą?
Audio
  • Co nam daje pomaganie i wolontariat? (Strefa Prywatna/Czwórka)
W pomaganiu najważniejsze jest serce
W pomaganiu najważniejsze jest serceFoto: Shutterstock/Syda Productions

Jedni czują w sobie potrzebę pomagania, inni nie, nie potrafią się przełamać. Adam Zadrożny, psycholog ze Strefy Młodzieży Uniwersytetu SWPS przypuszcza, że może to wynikać z naszego wychowania, ale też z genów czy temperamentu. 

Dziś fundacje zachęcają nas do pomagania przez opowiadanie konkretnych historii - by poruszyć czyjeś serce Adam Zadrożny 

- Niektórzy nie zostali nauczeni, że warto jest być wolontariuszem - mówi gość Kuby Jamrozka. - Czasem warto się do pomagania "zmusić", ale też "zmusić" kogoś - dodaje. Adam Zadrożny wymienia liczne korzyści płynące z pomagania. Podkreśla, że dotyczą one nie tylko tych osób, które przyjmują pomoc, ale i jej ofiarodawców. Bezinteresowna praca na rzecz innych osób może nawet zmniejszyć ryzyko przedwczesnej śmierci, daje satysfakcję, nadaje sens życiu. 

Okazuje się, że antidotum na biedę i smutek może właśnie być wolontariat. Ewa Dados, dziennikarka i inicjatorka ogólnopolskiej akcji charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę, podkreśla, że w pomaganiu najważniejsze jest ciepło w sercach i klimat, który tworzymy w sobie samych. 

Jak wybrać formę wolontariatu? Czy bycie wolontariuszem do czegoś zobowiązuje? O tym rozmawialiśmy w "Strefie Prywatnej". 

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Adam Zadrożny (Strefy Młodzieży Uniwersytetu SWPS), Ewa Dados (gość telefoniczny, dziennikarka i inicjatorka ogólnopolskiej akcji charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę)

Data emisji: 6.12.2018

Godzina emisji: 20.09

pj/kul


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hubert Pleskot. Pomaganie przez podróżowanie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 14:42
Mieszkał już w 56 krajach, a ma zaledwie 24 lata. Podróżując, regularnie wysyła pocztówki z każdego miejsca, które odwiedza, w zamian za darowiznę na rzecz fundacji charytatywnych. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolontariuszki: w hospicjum robimy życie

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2018 11:00
- Trzeba być wrażliwcem, by dać sobie pozwolenie, by pomagać i robić wolontariat onkologiczny.Myślę, że bardzo "biorą" nas te wzruszenia - mówi Diana Brzyska, wolontariuszka Fundacji Hospicyjnej w Gdańsku. - My towarzyszymy komuś w jego trudnym kawałku życia - dodaje. 
rozwiń zwiń