X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Psychologia jedzenia. Dlaczego "zajadamy smutki"?

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 13:39
- Jedzenie pomaga rozładować emocje, ale sprzyja też utrzymaniu mechanizmów kontrolnych. Na przykład dzięki diecie kontrolujemy wagę, czyli kontrolujemy swój wygląd, a przez to mamy poczucie kontroli nad interakcjami społecznymi - tłumaczy ekspertka.
Audio
  • Jaki wpływ ma jedzenie na nasze samoczucie i kiedy zaczynają się zaburzenia odżywiania? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Poznyakov

Kontrolujemy dietę, chudniemy, wydaje nam się, że przez to osiągniemy zamierzony cel, sukces. Tymczasem poczucie szczęścia w tym czasie po prostu spada. M. Cyniak-Ciecióra

- Każdy z nas lubi zajadać smutek i trudne emocje, i czasem to robimy. Jednak, jeśli mamy do czynienia z problemami głębszej natury, na przykład z epizodem depresyjnym, zajadanie smutków nie będzie oznaczało radzenia sobie - tłumaczy Maria Cyniak-Ciecióra. Jak podkreślała ludzie, podążając za bardzo ważną wartością, m.in. akceptacją innych, sukcesem zawodowym, popadają w zaburzenia.  – Zaczynamy przyjmować pewne strategie, np. restrykcyjnie kontrolować dietę, co szybko prowadzić może do zaburzeń, a nie osiągnięcia zamierzonych celów - mówiła ekspertka.

ZOBACZ TAKŻE Autodestrukcja - ostatnie wołanie o pomoc >>>

Jeśli ktoś jest smutny i płacze, a my damy mu pączka, to wzrośnie mu poziom cukru we krwi, co spowoduje poprawę nastroju, ale tylko chwilową. To nie jest rozwiązanie. M. Cyniak-Ciecióra

Jaki wpływ na naszą osobowość ma nasz styl odżywiania, a jak styl odżywiania wpływa na osobowość? Dlaczego jedni ludzie zajadają smutki, a inni, nawet najbardziej zestresowani, potrafią okiełznać swój apetyt? Czy rzeczywiście jedzenie zastępuje nam poczucie bliskości z drugim człowiekiem? Jak wygląda terapia osób z zaburzeniami odżywiania? O tym rozmawialiśmy w studiu Czwórki. Jedzenie pozwala również wyrażać troskę lub szacunek. Czy należy odmawiać babci, która kładzie nam na talerzu kolejne ciasteczko, bądź pierogi? Więcej w nagraniu audycji, w której także historie osób, które radzą sobie z zaburzeniami odżywiania. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: Maria Cyniak-Ciecióra (psycholog, psychoterapeutka, adiunkt na Uniwersytecie SWPS)

Data emisji: 15.03.2019

Godzina emisji: 20.08

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Depresja w rodzinie. Jak pomóc swoim bliskim?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 13:17
- Depresja jest rodzajem wyłączenia się z rzeczywistości. Człowiek odbiera to, co wokół niego się dzieje, ale z powodu choroby nie jest w stanie uczestniczyć w życiu - mówiła dr Magdalena Nowicka, psycholog różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autodestrukcja. Ostatnie wołanie o pomoc

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 12:41
Samobójstwo, samookaleczenia, uzależnienia od substancji aktywnych, anoreksja, bulimia, uprawianie hazardu, zakupoholizm, uzależnienie od internetu, rzucanie sobie kłód pod nogi i porażki na własne życzenie - dlaczego to sobie robimy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Gryżewski: mózg to najważniejszy organ seksualny

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2019 12:06
Seks jest wszędzie – na ulicy, w prasie, w mediach, w pracy, w szkole. Wiele młodych osób wierzy w lansowane mity. Jak się temu oprzeć? Nie wpaść w lęk zadaniowy lub anoreksję seksualną?
rozwiń zwiń