X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Depresja w rodzinie. Jak pomóc swoim bliskim?

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2018 13:17
- Depresja jest rodzajem wyłączenia się z rzeczywistości. Człowiek odbiera to, co wokół niego się dzieje, ale z powodu choroby nie jest w stanie uczestniczyć w życiu - mówiła dr Magdalena Nowicka, psycholog różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.
Audio
  • Jak pomóc osobie cierpiącej na depresję? (Strefa prywatna/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

dziecko muzyka autyzm 1200.jpg
Autyzm - choroba czy przejaw geniuszu?

Kiedy na chorobę zapada osoba bliska często nie potrafimy rozpoznać jej objawów, interpretując ją jako niegroźną zmianę samopoczucia. Lekarz Magdalena Nowicka wyjaśniała, że istnieją cechy, na podstawie których jesteśmy w stanie rozpoznać depresję. - Zwyczajowo traktujemy depresję, jako obniżenie nastroju. Rzeczywiście, jest to jeden z objawów. Zakłada się, że może być oznaką choroby, jeśli trwa dłużej, niż dwa tygodnie. Musimy jednak pamiętać, że kluczowe w rozpoznaniu choroby nie jest obniżenie nastroju, ale jego zmienność - przekonywała ekspertka.

Magdalena Nowicka Trudności w funkcjonowaniu, zaniedbywanie codziennych obowiązków, czy zaburzenia koncentracji i pamięci mogą być objawami depresji

Prowadzący audycję Jakub Jamrozek powołał się na słowa niemieckiego psychiatry Manfreda Lütza, który powiedział, że "prawdą jest, że osoby zmagające się z depresją cierpią nie tylko z powodu objawów swojej choroby, ale także przez ludzi, którzy przez tzw. "dobre rady" mogą sprawić, że depresja stanie się chorobą nie do zniesienia". Z tą opinią zgodziła się dr Magdalena Nowicka twierdząc, że choroba ma podłoże nie tylko biologiczne, ale także społeczne. - Zmagający się z depresją potrzebują dużo czasu na regenerację. Ze względu na to, że żyjemy w otoczeniu, w którym nieustannie jesteśmy poddawani sytuacjom stresowym blokada na bodźce zewnętrzne jest jedną z naturalnych reakcji na ten stres - mówiła na antenie Czwórki.

Magdalena Nowicka Depresja jest reakcją na stratę. Rzeczywistą, lub symboliczną

Jak pomóc bliskiej osobie w walce z chorobą? Jak przekonać ją do wizyty u psychiatry? Co, jeśli chory odmawia leczenia? Jak pomagając osobie w depresji i czy należy mówić o niej otwarcie? Czy choroba jest dziedziczna? O tym rozmawialiśmy z dr Magdaleną Nowicką, psychologiem różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS w Warszawie.

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gość: dr Magdalena Nowicka, psycholog różnic indywidualnych z Uniwersytetu SWPS w Warszawie

Data emisji: 12.02.2018

Godzina emisji: 20.05

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Drobne urazy psychiczne. Jak nas niszczą?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2016 15:42
W przypadku fizycznych dolegliwości wiemy, co robić, natomiast wobec drobnych urazów psychologicznych zazwyczaj jesteśmy bezradni.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja, a życie zawodowe. Jak przełamywać tabu?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 18:20
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, obecnie depresja znajduje się w czołówce najczęstszych chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że na świecie cierpni z jej powodu aż 350 milionów osób, w Polsce około 1,5 miliona.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Anhedonia. Jak żyć, gdy nic nas nie cieszy?

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 16:22
Anhedonia przejawia się utratą zdolności odczuwania przyjemności, zarówno zmysłowej, jak i intelektualnej, czy duchowej. - W tej chorobie najbardziej dotkliwe są momenty, w których widzimy jak inni potrafią cieszyć się życiem - mówiła psychoterapeutka Aleksandra Brzezińska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Depresja u nastolatków. Jak ją rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2017 11:20
Jest bardzo powszechna - występuje u ponad połowy młodych ludzi. A jej objawy można pomylić z klasycznym buntem nastolatka.
rozwiń zwiń