Autyzm - choroba czy przejaw geniuszu?

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2017 09:00
Czym tak naprawdę są: autyzm i zespół Aspergera? Zaburzenia te postrzega się jako rodzaj dysfunkcji lub przejawy pewnych form geniuszu.
Audio
  • Spektrum zaburzeń autystycznych (ADS) - na czym polega, czym się objawia i dlaczego tej dysfunkcji nie można uogólniać? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Dubova

Joanna Grochowska Jeżeli chodzi o wybitne zdolności u osób ze spektrum autystycznym, to jest to około 10 procent. Osoba z ASD może być w czymś dobra, ale to nie oznacza, że jest jednostką ponadprzeciętną

- Od wielu lat mówi się już nie o "autyzmie", tylko używa się pojęcia "spektrum zaburzeń autystycznych" (ASD). To bardzo dobrze odzwierciedla, z jakim problemem mamy do czynienia - wyjaśnia Joanna Grochowska, psycholog i wiceprezes Zarządu Fundacji Synapsis. I dodaje, że na jednym krańcu tego spektrum znajdują się osoby bardzo głęboko zaburzone, a na drugim - osoby bardzo dobrze funkcjonujące, które trudno odróżnić od jednostek neurotypowych.

W książce "Neuroplemiona. Dziedzictwo autyzmu i przyszłość neuroróżnorodności" Steve Silberman, w oparciu o najnowsze badania, podważa postrzeganie autyzmu jako dysfunkcji. Jak jego książka ma się do naszej rzeczywistości? Co wspólnego z upowszechnieniem wiedzy na temat autyzmu mają aktorzy Tom Cruise i Dustin Hoffman? I w jaki sposób przygotować dziecko z autyzmem do wakacyjnych wypraw? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Joanna Grochowska Ważne jest, żeby pamiętać, że jeśli poznamy jedną osobę z autyzmem czy Aspergerem, to każda następna będzie się od niej różnić

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Joanna Grochowska (psycholog, wiceprezes Zarządu Fundacji Synapsis), Agnieszka Stasiak (prezeska Zarządu Fundacji Kokonovo)

Data emisji: 26.07.2017

Godzina emisji: 20.07

kul/czaj


Czytaj także

"Oswoić Alzheimera". Jak radzić sobie z tą chorobą?

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2017 10:00
Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ok 200 tys. osób. W związku ze starzeniem się społeczeństwa w 2020 ta liczba może być nawet trzykrotnie wyższa. Alzheimer w większości przypadków zaczyna się po 65. roku życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Papierosy są passe." Dlaczego nie warto zaczynać palić?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2017 17:22
Najnowsze dane wskazują, że pokazywanie się z papierosem przestaje być wyznacznikiem dorosłości i jest coraz mniej popularne wśród młodych ludzi. Liczba palaczy między 18. a 24. rokiem życia spada m.in. w Wielkiej Brytanii i USA. A jak jest w Polsce?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lubisz słone przekąski - to może być oznaka depresji?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 13:27
- Spożycie czekolady pobudza wydzielanie serotoniny. Ale podobny efekt uzyskamy sięgając po wszystko to, co sprawia nam przyjemność: filiżankę kawy, orzeszki, słone paluszki czy chipsy - mówiła dr Regina Wierzejska z Instytutu Żywności i Żywienia
rozwiń zwiń