Mediator. "To zawód, w którym nie ma złotego środka"

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2019 13:44
- W tym zawodzie nie ma dwóch takich samych rozmów, dwóch takich samych stron, nie ma złotego środka i reguł, które można byłoby spisać i stosować w każdym przypadku - mówi Lidia Soćko, mediatorka. Czym są mediacje, kim są mediatorzy?
Audio
  • Na czym polegają mediacje i kto może, a kto powinien skorzystać z tej możliwości? (Strefa Prywatna/Czwórka
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Elena Nichizhenova/Shutterstock.com

Mediacje dotyczyć mogą każdej sfery ludzkiego życia: można je prowadzić w sprawach karnych, cywilnych, gospodarczych, pracowniczych, w sporach zbiorowych. Mediacja daje możliwość rozmowy o problemach i konfliktach w neutralnej, a nawet przyjaznej atmosferze, sprzyjającej swobodnym wypowiedziom stron oraz rozładowaniu emocji. Jak podkreślała Magdalena Grudziecka, mediator wkracza, gdy konflikt między dwojgiem ludzi zaostrza się do tego stopnia, że przestają oni umieć się komunikować. - Kiedy ludzie ze sobą rozmawiają to my, mediatorzy nie musimy już niczego robić. Bo to jest ich konflikt i ich rozmowa - tłumaczyła ekspertka. Jak podkreślała, istnieje kilka podstawowych zasad mediacji: dobrowolność i poufność obu stron konfliktu, a także bezstronność i neutralność oraz brak recept i gotowych rozwiązań mediatora. Jak tłumaczyły ekspertki w Czwórce mediacje najczęściej dotyczą konfliktów rodzinnych. - Ludzie, którzy są sobie bliscy z reguły dobrze wiedzą, jak najskuteczniej nawzajem sobie dokopać, i co zrobić, by się pogodzić - mówiła ekspertka.

Czy mediator rzeczywiście jest jak sufler w teatrze? Kto i w jaki sposób może skorzystać z pomocy mediatora i jakie przynosi ona korzyści? Jak przebiegają mediacje, czy są możliwe bez emocji i dlaczego - zamiast do sądu - warto zgłosić się do mediatora? Czy są konflikty nie do rozwiązania? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Gościa: Magdalena Grudziecka  i Lidia Soćko (mediatorki, Polskie Centrum Mediacji)

Data emisji: 10.04.2019

Godzina emisji: 20.08

kd/kul

Czytaj także

Polecamy książki i seriale. Do których warto zajrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 12:21
W programie zagoszczą m.in. Łukasz Muszyński i Kinga Michalska. Będziemy polecać seriale, które warto obejrzeć i książki, po które trzeba sięgnąć. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co zrobić, żeby zostać headhunterem?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 16:50
- Jako headhunter, czyli po polsku rekruter, łączę ludzi - pracowników z pracodawcami. I jednocześnie muszę zadbać o to, by połączenia były efektywne i skuteczne - opowiada Olga Słobodzian, specjalistka ds. rekrutacji.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub J. Bączek: rozmawiajmy ze sobą, jak z przyjacielem. Wymieńmy krytyka na opiekuna

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 13:04
- Lingwistyka ma znaczenie. To, w jaki sposób nazywamy swoje wyzwania, sukcesy i porażki będzie miało wpływ na to, w jaki sposób je zapamiętamy - mówił trener mentalny, złoty medalista mistrzostw świata w siatkówce Jakub J. Bączek. 
rozwiń zwiń