X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Co się dzieje z naszym mózgiem, kiedy jesteśmy zakochani?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 15:51
- Miłość z perspektywy biologicznej jest czymś innym, niż to, co nazywamy nią na poziomie emocjonalnym. Z perspektywy biologicznej chodzi przede wszystkim o przedłużenie gatunku - mówiła dr Olga Kamińska. 
Audio
  • Miłość i neurobiologia. Czy nauka zna odpowiedź na pytanie, czym jest miłość? (Strefa prywatna/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Fer Gregory/shutterstock

siec-neurony-polaczenia
Jak działają neurony i po co nam ich aż tyle?

Badaczka w swoich pracach przygląda się zachowaniom i rolom zwierząt w związkach. Udowadnia, że większość zachowań zwierzęcych jest analogiczna do ludzkich i w podobny sposób - na nasze relacje wpływa np. określona ilość hormonów. - Nie myślę o miłości, jako filozofii dwóch połówek pomarańczy. Skupiam się na reakcji mózgu na obecność i bycie w związku z drugą osobą. Modele biologiczne prawdopodobnie lepiej, niż inne dziedziny nauki odpowiadają na pytania o to, dlaczego niektóre związki się kończą i co wpływa na trwałość relacji - mówiła. 

para miłość 1200.jpg
Gdy miłość staje się nałogiem. Jak się z niej wyleczyć?

W jaki sposób zbadać miłość? Sposoby są bardzo różne, choć, jak przekonywał Leon Ciechanowski kognitywista, filozof i kulturoznawca te metody nie muszą się wykluczać. - Model miłości romantycznej i neurobiologicznej może spotkać się w połowie badawczej drogi. Sztuczne zwiększenie ilości hormonu sprawi, że się w kimś zakochamy. Wpływają na to jeszcze inne czynniki. Jak na razie żadna dziedzina wiedzy nie dała nam jasnej odpowiedzi na to, czym jest miłość - dodawał.

plaża miłość wakacje 1200.jpg
Czym jest miłość?

Gdzie szukać miłości w naszym mózgu? Czy miłość ma płeć? Co wpływa na to, że się zakochujemy? I w jaki sposób miłość wpływa na nasze zdrowie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Goście: dr Olga Kamińska (psycholożka, pedagożka i animatorka kultury), Leon Ciechanowski (kognitywista, filozof, kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS), autorzy wykładu "(Neuro)nauka o miłości. Ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy w miłosnym uniesieniu" w trakcie Dnia Mózgu.

Data emisji: 29.05.2019

Godzina emisji: 20.09

ac/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Język naszej seksualności. Jak poruszać się w gąszczu kodów i dwuznaczności?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 12:06
Komunikacja w seksie to kwestia nie tylko wiedzy, ale akceptacji dla seksualności własnej i partnera. Niewiele mówi się o niej w domu i szkole. Często uczymy się jej intuicyjnie, choć stanowi bardzo ważną część naszego dorosłego życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy romantyczna miłość to mit? Jak zbudować zdrową relację?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 12:49
Mit romantycznej miłości motywuje do poszukiwania idealnego partnera, bo chcemy kochać i być kochanymi. Ale czy szukanie uczucia w oparciu o zestaw porządanych cech jest w ogóle możliwe? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poliamoria - kiedy kocha się wielu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 12:37
Ona, on i ten trzeci. A do tego – kilkoro innych. Czy można pożądać wiele osób naraz, kochać je i tworzyć udany związek? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Toksyczne związki. Dlaczego otaczamy się ludźmi, którzy sprawiają, że jesteśmy nieszczęśliwi?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 16:06
Ciągłe przepraszanie i tłumaczenie się partnerowi, poczucie niepewności i wyrzuty sumienia? Manipulacje, zastraszanie, niewybredne żarty i brak szacunku - te wszystkie symptomy mogą wskazywać na to, że tkwimy w toksycznym związku. Jak się uwolić z takiej relacji?
rozwiń zwiń