Co się dzieje z naszym mózgiem, kiedy jesteśmy zakochani?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2019 15:51
- Miłość z perspektywy biologicznej jest czymś innym, niż to, co nazywamy nią na poziomie emocjonalnym. Z perspektywy biologicznej chodzi przede wszystkim o przedłużenie gatunku - mówiła dr Olga Kamińska. 
Audio
  • Miłość i neurobiologia. Czy nauka zna odpowiedź na pytanie, czym jest miłość? (Strefa prywatna/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Fer Gregory/shutterstock

siec-neurony-polaczenia
Jak działają neurony i po co nam ich aż tyle?

Badaczka w swoich pracach przygląda się zachowaniom i rolom zwierząt w związkach. Udowadnia, że większość zachowań zwierzęcych jest analogiczna do ludzkich i w podobny sposób - na nasze relacje wpływa np. określona ilość hormonów. - Nie myślę o miłości, jako filozofii dwóch połówek pomarańczy. Skupiam się na reakcji mózgu na obecność i bycie w związku z drugą osobą. Modele biologiczne prawdopodobnie lepiej, niż inne dziedziny nauki odpowiadają na pytania o to, dlaczego niektóre związki się kończą i co wpływa na trwałość relacji - mówiła. 

para miłość 1200.jpg
Gdy miłość staje się nałogiem. Jak się z niej wyleczyć?

W jaki sposób zbadać miłość? Sposoby są bardzo różne, choć, jak przekonywał Leon Ciechanowski kognitywista, filozof i kulturoznawca te metody nie muszą się wykluczać. - Model miłości romantycznej i neurobiologicznej może spotkać się w połowie badawczej drogi. Sztuczne zwiększenie ilości hormonu sprawi, że się w kimś zakochamy. Wpływają na to jeszcze inne czynniki. Jak na razie żadna dziedzina wiedzy nie dała nam jasnej odpowiedzi na to, czym jest miłość - dodawał.

plaża miłość wakacje 1200.jpg
Czym jest miłość?

Gdzie szukać miłości w naszym mózgu? Czy miłość ma płeć? Co wpływa na to, że się zakochujemy? I w jaki sposób miłość wpływa na nasze zdrowie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi Jakub Jamrozek

Goście: dr Olga Kamińska (psycholożka, pedagożka i animatorka kultury), Leon Ciechanowski (kognitywista, filozof, kulturoznawca z Uniwersytetu SWPS), autorzy wykładu "(Neuro)nauka o miłości. Ośrodkowy i obwodowy układ nerwowy w miłosnym uniesieniu" w trakcie Dnia Mózgu.

Data emisji: 29.05.2019

Godzina emisji: 20.09

ac/kul

Czytaj także

Język naszej seksualności. Jak poruszać się w gąszczu kodów i dwuznaczności?

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 12:06
Komunikacja w seksie to kwestia nie tylko wiedzy, ale akceptacji dla seksualności własnej i partnera. Niewiele mówi się o niej w domu i szkole. Często uczymy się jej intuicyjnie, choć stanowi bardzo ważną część naszego dorosłego życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy romantyczna miłość to mit? Jak zbudować zdrową relację?

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2018 12:49
Mit romantycznej miłości motywuje do poszukiwania idealnego partnera, bo chcemy kochać i być kochanymi. Ale czy szukanie uczucia w oparciu o zestaw porządanych cech jest w ogóle możliwe? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poliamoria - kiedy kocha się wielu

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2018 12:37
Ona, on i ten trzeci. A do tego – kilkoro innych. Czy można pożądać wiele osób naraz, kochać je i tworzyć udany związek? 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Toksyczne związki. Dlaczego otaczamy się ludźmi, którzy sprawiają, że jesteśmy nieszczęśliwi?

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2019 16:06
Ciągłe przepraszanie i tłumaczenie się partnerowi, poczucie niepewności i wyrzuty sumienia? Manipulacje, zastraszanie, niewybredne żarty i brak szacunku - te wszystkie symptomy mogą wskazywać na to, że tkwimy w toksycznym związku. Jak się uwolić z takiej relacji?
rozwiń zwiń