X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy można żyć bez smutku? "Jeśli go unikamy, rośnie w siłę"

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 13:00
W dzisiejszych czasach dobrze widziane jest bycie szczęśliwym i pełnym energii. Odczuwanie radości staje się "obowiązkiem", a smutek traktowany jest w kategoriach porażki. Po co nam ta emocja?
Audio
  • Anatomia smutku - o tej emocji opowiada dr Olga Kamińska (Strefa Prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

shutterstock samotność strata żałoba 1200.jpg
"Żałoba to uczucie, które jest z nami już na zawsze"

Smutek to stan niejednorodny, to - jak podkreśla ekspertka w Czwórce - "zestaw różnych stanów i substanów, mających komponent negatywny". - Ale lepiej przejść etap smutku od razu, zmierzyć się z nim i móc zrozumieć, skąd się bierze. Nie odkładać tego na później - mówi dr Olga Kamińska. - Bo smutek jest jedną z naszych podstawowych emocji i ma funkcję ewolucyjną. Ma wzbudzać chęć pomocy u innych, motywuje ich do działania. Gdy ukrywamy smutek, nie otrzymujemy wsparcia, które mogłoby nam pomóc.

Czy da się wyrzucić smutek z naszego życia? - Wszyscy chcemy być szczęśliwi, jest mnóstwo publikacji i książek o tym, jak zwalczyć smutek. To po części prawda, ale pod warunkiem, że jednocześnie nie będziemy tłumić negatywnych emocji. Gdy zaczynamy wypierać smutek, on staje się coraz silniejszy, zaczyna mu towarzyszyć m.in. poczucie odizolowania.

Im bardziej smutek jest przez nas nieakceptowany, tym silniej się na nas będzie odbijał dr Olga Kamińska

ZOBACZ TAKŻE GPS szczęścia - jak obrać w życiu właściwy kurs? >>>

Jak bada się smutek? Dlaczego jeszcze ta emocja jest ważna w naszym życiu i w jaki sposób smutek nas uspokaja? Czy istnieje "smutek aktywny" i jak przekuć go w mobilizację do działania? Co sygnalizuje fakt, że zbyt często bywamy smutni? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. A to, jak często smucą się słuchacze Czwórki - sprawdzała Marta Hoppe

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: dr Olga Kamińska (psycholog)

Data emisji: 11.12.2019

Godzina emisji: 20.08

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Żałoba. "To uczucie jest z nami przez całe życie"

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2019 09:34
- Żałoba to proces, który ewoluuje, zmienia się od pierwszego dnia. To, kiedy nadejdzie jej ostatni dzień, jest bardzo indywidualne. Nie ma żadnego szablonu, który można byłoby stosować - mówiła psycholog Michaela Dłużniewska. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Instrukcja obsługi faceta". Warto uczyć się myślenia "po męsku"?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2019 15:11
David Zinczenko, redaktor naczelny amerykańskiego wydania "Men’s Health", stworzył poradnik "Instrukcja obsługi faceta". Czy taka książka jest potrzebna i czy mężczyźni naprawdę myślą inaczej niż kobiety? 
rozwiń zwiń