Jak okiełznać lęk? Myśl o tym, co tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 14:00
Niepewność jutra, tempo życia i ciągłe zmiany powodują, że trudno nam się odnaleźć w pełnym niewiadomych świecie. Kiedy przyszłość jest coraz bardziej nieprzewidywalna, to właśnie sztuka panowania nad lękiem staje się jedynym sposobem na przetrwanie - przekonuje angielski psychiatra, dr Tim Cantopher. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pathdoc/shutterstock.com

Posłuchaj
30:20 CZWORKA Strefa Prywatna - 21.01.2021.mp3 Jak pozbyć się lęku? Rozmowa z Teresą Tomczyńską, tłumaczką książki "Jak nie bać się żyć. Sztuka panowania nad lękiem" (Strefa Prywatna/Czwórka)

 

Lęk jest najgorszym rodzajem cierpienia. Niestety, unikanie go tylko pogarsza ten stan dr Tim Cantopher

Na niepokoje - zasada ważności

Dr Tim Cantopher jest znanym angielskim psychiatrą, psychoterapeutą i autorem wielu publikacji na temat niepokoju, zaburzeń lękowych oraz depresji. W książce "Jak nie bać się żyć. Sztuka panowania nad lękiem" opisuje wzorce myślenia w stanie lęku, takie jak przewidywania, katastroficzne myślenie i czynienie założeń. Przede wszystkim jednak pokazuje sposoby radzenia sobie z lękiem. - To bardzo ważne, żeby lęk nie zawładnął naszym życiem - podkreśla tłumaczka książki Teresa Tomczyńska. - Zdaniem Cantophera pomocna jest w tym zasada ważności. Nie oglądamy się w tył, nie rozpamiętujemy przeszłości, nie boimy się jutra, tylko skupiamy się na tym, co jest tu i teraz.

Przeszłości nie zmienimy. Powinniśmy koncentrować się na tym, co tu i teraz. Ponieważ możemy mieć wpływ tylko na teraźniejszość i przyszłość dr Tim Cantopher

Lęk, który ratuje

Lęk towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Sieje spustoszenie w życiu i zdrowiu. Związek między lękiem a chorobami serca, udarami, zaburzeniami pracy jelit, stanami zapalnymi i niektórymi nowotworami jest dobrze znany naukowcom. - Ale lęk także nas chroni przed niebezpiecznymi sytuacjami - przekonuje rozmówczyni Kuby Jamrozka. - Niemniej jednak, jeśli stany lękowe doprowadzają nas do sytuacji, w której boimy się wychodzić z domu, to problem staje się poważny i niebezpieczny dla naszego zdrowia. 

Posłuchaj także:

Rutyna dobra na wszystko

Nauka potwierdza, że zmniejszenie napięcia i lęku poprawia zdrowie nie mniej niż ćwiczenia fizyczne i dobra dieta. Pozwala lepiej działać. Dobra wiadomość jest taka, że możemy szybko poradzić sobie ze stresem i niepokojem. - Medytacja i ćwiczenia oddechowe na pewno pomogą doraźnie. Natomiast ludziom, którzy mają pogłębione stany lękowe, Cantopher zaleca rutynę. Rutyna urządza nam przestrzeń i zagospodarowuje czas. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Teresa Tomczyńska (tłumaczka książki "Jak nie bać się żyć. Sztuka panowania nad lękiem")

Data emisji: 21.01.2021

Godzina emisji: 20.09

kul/pj

Czytaj także

Lekcja pozytywnego myślenia. "Nie bój się życiowych eksperymentów"

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 12:18
- Najlepsza moc to ta, która płynie z nas i jest niezależna od tego, co dzieje się na zewnątrz. Zapisujmy swoje myśli, by z czasem nauczyć się kontrolować to, jak prowadzimy nasze życie. Myśli mają ogromną moc sprawczą - mówi terapeutka Tatiana Mindewicz-Puacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyraź emocje. One są i znajdą ujście

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2021 14:42
- Nie ma czegoś takiego jak dobre i złe emocje, pozytywna i negatywna może być jedynie nasza reakcja na nie - mówi Monika Kotlarek, psycholog i psychoterapeuta. 
rozwiń zwiń