Nieprzeciętni 2022: Kornelia Olkucka, Małgorzata Leśniewska i Łukasz Franusik

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 10:00
Znamy dziesiątkę wyjątkowych osób wybranych przez jury plebiscytu Nieprzeciętni 2021. Do 12 czerwca można na nich głosować. W "Strefie prywatnej" rozmawiamy z finalistami. Gośćmi Czwórki byli Małgorzata Leśniewska, Kornelia Olkucka i Łukasz "Luky" Franusik. 
Małgorzata Leśniewska, Kornelia Olkucka i Łukasz Luky Franusik.
Małgorzata Leśniewska, Kornelia Olkucka i Łukasz "Luky" Franusik. Foto: Czwórka

- Nieprzeciętny to człowiek zaangażowany w życie. Człowiek, któremu chce się więcej - mówiła Hanna Dołęgowska, dyrektor-redaktor naczelna Czwórki i przewodnicząca jury plebiscytu. I tacy - bez wątpienia - są goście "Strefy prywatnej". 

Nieprzeciętnego 2022 poznamy na finałowej gali, która odbędzie się 23 czerwca. Teraz czekamy na Wasz ruch - GŁOSUJ NA SWOJEGO FAWORYTA TUTAJ! <<<

Kornelia Olkucka - dziewczyna na torze

Kornelia Olkucka, 18-latka z Chotomowa, ściga się od 14. roku życia w kartingu wyczynowym - jest jedyną w Europie dziewczyną, która mierzy się z mężczyznami w najszybszej i najbardziej wymagającej kategorii DD2 (gokart dwubiegowy osiągający prędkość nawet 140 km/h). Jest także reprezentantką Polski na Olimpiadzie Sportów Motorowych Marsylia 2022 w kategorii karting endurance. Każdego dnia ciężko pracuje na siłowni i na torze, dając świadectwo, że nie płeć nas określa, ale nasze serce, umiejętności, dążenia i pasja. 

Mama Kornelii podkreśla, że jej córka jest niesamowita, dużo pracuje i ściga się z chłopakami, którzy treningi zaczęli 6-7 lat wcześniej niż ona. 

- Moja pasja zaczęła się od taty. Gdy miałam 6 lat, zaczęliśmy oglądać Formułę 1, potem oglądaliśmy tory wyścigowe we Francji. W Monako miałam pierwszą możliwość ścigania się. Potem przyszedł czas na cartingową szkółkę - opowiada Kornelia w rozmowie z Weroniką Puszkar. 

Dziś Kornelia ściga się na przeróżnych torach, startuje w kategorii DD2. - Prędkość, którą osiągam, zależy od toru i przełożenia, jakie mamy. W Poznaniu na prostej startowej mam około 140 km/h - zdradza. - Ja nie zawsze odczuwam prędkość, jestem skupiona na wyścigu, mój umysł jest wyłączony z myśli, ciało sobie rządzi samo. Dopiero po treningu czy wyścigu przychodzą przemyślenia - dodaje. 

W motosporcie nie ma podziału na kobiety i mężczyzn. Wszyscy ścigają się razem. - Ostatnio na zawodach moje czasy znalazły się w pierwszej trójce. Doganiam chłopaków, którzy jeżdżą od 12 lat, a ja dopiero od 4 - przyznaje. - Dziś już widać, że jestem dziewczyną, mam kombinezon z różowymi elementami i swoim imieniem i nazwiskiem. Gdy zaczynałam, nikt nie wiedział, że jestem kobietą, dopóki nie zdjęłam kasku - dodaje. 

Posłuchaj
11:54 czwórka strefa prywatna 30.05.2022 kornelia olkucka 1.mp3 Kornelia Olkucka, finalistka Nieprzeciętnych 2022 opowiada o swojej pasji (Strefa Prywatna/Czwórka)

ZOBACZ WIĘCEJ Serwis specjalny Nieprzeciętni 2022 <<<

Łukasz "Luky" Franusik - tancerz w fundacji

21-letni bytomianin, Łukasz "Luky" Franusik, to tancerz i muzyk, który na co dzień pracuje w fundacji pomagającej osobom w różnych sytuacjach życiowych. Jest założycielem akcji charytatywnej "Życie kołem się toczy", która ma na celu zebranie środków na wózek. W 2021 roku wydał debiutancką EP-kę "Funky Boy", a aktualnie pracuje nad nową płytą.

Łukasz prowadzi zajęcia dla młodzieży, seniorów, osób z niepełnosprawnościami. Działa z ludźmi. Prowadzi warsztaty edukacyjne, sportowe, taneczne i muzyczne. Seniorzy go uwielbiają za charyzmę i osobowość, podkreśla jego koleżanka Alicja. 

- Po szkole stwierdziłem, że chcę znaleźć pracę. Myślałem o tańcu artystycznym. Chciałem też pracować z ludźmi. Udało mi się znaleźć pracę w fundacji - opowiada Łukasz. - Od 2018 roku dostałem możliwość prowadzenia zajęć. To przyjemność, że mogę współpracować z fundacją - dodaje. - Z ludźmi, z którymi pracuję, łączy nas wspólny vibe, wspólna energia. 

Łukasz Franusik podkreśla ogromny zapał swoich podopiecznych do pracy, ich zaangażowanie w to, co robią. Zdradza, że to sprawia mu ogromną frajdę. Czwórkowy gość pomaga też osobom, które wychowały się w domu dziecka. Podkreśla, że pracuje się z nimi po prostu jak z ludźmi, którzy może potrzebują odrobinę więcej troski i ciepła. - Ja już osiągnąłem cel w moim życiu, pracuję moją pasją. Kocham to, co robię, że mogę zarażać tym innych - opowiada. 

Jednak nie samą fundacją i zajęciami Łukasz żyje. W morzu zajęć znajduje też miejsce na taniec i muzykę. Trenuje hip-hop i popping, czyli taniec robota. W najbliższym czasie Łukasza i jego ekipę zobaczymy na Rytmach Ulicy w Pile. 

Posłuchaj
10:21 czwórka strefa prywatna 30.05.2022 łukasz luky łukasik 2.mp3 Łukasz "Luky" Franusik, finalista Nieprzeciętnych opowiada o swojej pasji (Strefa Prywatna/Czwórka)

 

Małgorzata Leśniewska - akordeonistka za sterami samolotu

Małgorzata Leśniewska z Gostynina, mając zaledwie 17 lat, zasiadła za sterami samolotu i spełniła tym samym swoje marzenie o lataniu, a dziś, dwa lata później, jest jedną z najmłodszych kobiet w Polsce, które uzyskały uprawnienie do akrobacji samolotowej. Aktualnie szkoli się do licencji pilota liniowego, pokazując tym samym, że nie ma rzeczy niemożliwych.

Mama Małgorzaty zdradza, że pasja jej córki zaczęła się od przypadkowego widokowego lotu samolotem. Wtedy Gosia stwierdziła, że chce być pilotem, a przestała łączyć swą przyszłość z muzyką i akordeonem, choć ich też nie porzuciła. 

Nowa pasja była tak silna, że nasza finalistka mogła pilotować samolot, jeszcze zanim mogła zrobić prawo jazdy. - To jest możliwe wg prawa lotniczego. Licencję PPL można uzyskać, mając już 17 lat. Wtedy też odbyłam swój pierwszy samodzielny lot - opowiada Gosia Leśniewska. - Ten lot to było cudowne uczucie, poczułam, że to jest to, co chcę robić, że warto poświęcić tyle czasu i sporo wysiłku, by swoje cele zrealizować - dodaje. 

Dziś w Polsce jest 1130 pilotów, którzy mają uprawnienia do prowadzenia lotów pasażerskich. Niestety w tym gronie jest tylko 39 pań. Małgorzata Leśniewska chce zasilić to grono. - Obecnie latam samolotami jednosilnikowymi o maksymalnej masie startowej 5700 kg. Największa adrenalina jest jednak przy akrobacjach samolotowych, jak korkociąg, pętla, beczka. Takie szkolenie też odbyłam, by zdobyć doświadczenie i nowe umiejętności - dodaje. - Aktualnie rozpoczęłam szkolenie na pilota lotów pasażerskich. W przyszłości chcę połączyć zawód z pasją. 

Małgorzata dziś latanie stawia na pierwszym miejscu, ale nie zrezygnowała też z muzyki. Ukończyła dwa stopnie szkoły muzycznej w klasie akordeonu. Dziś gra na pianinie, komponuje i udziela lekcji gry na pianinie.  

Posłuchaj
11:04 czwórka strefa prywatna 30.05.2022 małgorzata leśniewska 3.mp3 Małgorzata Leśniewska, finalistka Nieprzeciętnych 2022 opowiada o swojej pasji (Strefa Prywatna/Czwórka)

 

***

 

GŁOSUJ NA SWOJEGO FAWORYTA I WYGRAJ NAGRODY. TUTAJ! <<<

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Weronika Puszkar

Goście: Małgorzata Leśniewska, Kornelia Olkucka i Łukasz "Luky" Franusik (finaliści plebiscytu Nieprzeciętni 2022) 

Data emisji: 30.05.2022

Godzina emisji: 20.08

pj

Czytaj także

Mateusz Zaremba: nieprzeciętność to nieustanny rozwój i inspirowanie innych

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 13:27
Jak tłumaczył w Czwórce Mateusz Zaremba, który w 2017 roku zwyciężył w naszym plebiscycie, nieprzeciętność to nieustanny rozwój, inspirowanie innych, a jednocześnie bycie prawdziwym w swoich działaniach i życie w zgodzie ze sobą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nieprzeciętni 2022. Antoniusz Dietzius: nieprzeciętność jest, kiełkuje i ma się dobrze. Do dzieła!

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2022 21:00
- Wszyscy ci, którzy wiedzą o istnieniu osoby nieprzeciętnej, albo wy wszyscy, którzy uważacie, że jesteście nieprzeciętni - najwyższa pora, żeby wyjść z ukrycia - tak namawia do udziału w plebiscycie "Nieprzeciętni 2022" Antoniusz Dietzius, laureat pierwszej edycji plebiscytu Czwórki.
rozwiń zwiń