Pożądanie to proces chemiczny rozłożony w czasie

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2014 15:15
Nie jest łatwo odróżnić pożądanie seksualne od uczucia, które rodzi się na poziomie mentalnym. Na wszystko wpływ ma chemia. - Ale ona uruchamia się wtedy, gdy zachodzi kilka zależności, za które odpowiadamy sami - przekonywał seksuolog Andrzej Grużewski.
Audio
  • Gościem Katarzyny Węsierskiej był seksuolog Andrzej Gryżewski (Czwórka/Strefa Prywatna)
Pożądanie to proces chemiczny rozłożony w czasie
Foto: Glow Images

Zdaniem gościa Katarzyny Węsierskiej na wywołanie pożądania wpływ może mieć wiele czynników. Wynikają one zarówno z tego, jak postrzegamy wnętrze drugiej osoby, jak i jej wygląd. - To mogą być podobne poglądy, wizja świata, ale też fakt, że dana kobieta przypomina nam ciocię, która w dziecięcych latach wywoływała w nas wielką sympatię. Wówczas aktywizuje się taki hormon - fenyloetyloamina. Jego działanie jest zróżnicowane i zależy od tego, w ilu obszarach występuje ta zgodność. Aktywizuje się w okresie od trzech miesięcy do nawet dwóch czy czterech lat - wyjaśnił specjalista.

PRZECZYTAJ: Skąd się biorą motyle w brzuchu?

Tym samym jasno należy postawić sprawę - uczucia rodzące się między ludźmi to po prostu chemia. Chociaż jak zaznaczył Gryżewski decydujący wpływ ma jednak bliskość emocjonalna. - Chemia uruchamia się dopiero wtedy, kiedy dany człowiek spełnia te punkty, które są dla nas ważne. Wówczas doznajemy pewnego zaślepienia i dostrzegamy tylko jedną osobę - sprecyzował.
Zdarza się jednak tak, że ktoś niezwykle podoba nam się fizycznie, czujemy bliskość mentalną, ale... coś nie działa. - Czasami jest takie podobieństwo genów, że tworzy się swoista blokada. Druga osoba zaczyna nas odstraszać. Tworzy się wówczas miłość przyjacielska, bo nie potrafimy poczuć pożądania czysto seksualnego - powiedział Grużewski.
ZOBACZ TEŻ: Smak pierwszej miłości jest niezapomniany

Więcej o mechanizmach wpływających na pożądanie, o tym jak odróżnić je od bliskości mentalnej - w zapisie audycji "Strefa Prywatna".
ac/bch

Czytaj także

Mindfulness - bo liczy się tu i teraz

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2014 11:00
- Trudno jednoznacznie stwierdzić, ile sił i czasu tracimy niepotrzebnie na dywagacje poświęcone przeszłości i przyszłości. Mindfulness ma na celu to, abyśmy jak najlepiej wykorzystywali chwilę obecną - powiedział w Czwórce psychiatra, dr Paweł Holas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak skutecznie uwodzić? "Kobiety uwielbiają mężczyzn z planem"

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2014 20:00
Podobno coraz trudniej poznawać nam swoich przyszłych partnerów. Stąd od lat dużą popularnością cieszą się wszelkiego rodzaju portale randkowe. Dlaczego mamy tak duże problemy z poznaniem swojej drugiej połowy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kryzys instytucji małżeństwa to fakt

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2014 13:30
Coraz więcej par decyduje się na związki nieformalne, omijając z dala instytucję małżeństwa. Tendencja ta utrzymuje się od lat. - Nie wygląda na to, żeby coś się miało zmienić. Tym bardziej, że nie chodzi tylko o spadek liczby małżeństw, ale poważnych związków w ogóle - zauważyła w Czwórce Agnieszka Przybysz.
rozwiń zwiń