Niepełnosprawność po wypadku. Jak zacząć nowe życie?

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 12:08
- Zawsze się zastanawiam jak to się stało, że dość łatwo przeszedłem tę drogę. Przyjaciele i rodzina dali mi taką siłę, że nie miałem czasu obrażać się na świat. Dziś nie czuję się niepełnosprawny - mówi Łukasz Bednarski, jeżdżący na wózku po niefortunnym skoku do wody.
Audio
  • Łukasz Bednarski i Adrian Beściak opowiadają o życiu o wypadku (Strefa Prywatna/Czwórka)
  • Joanna Zajączkowska i Dominik Wiatrak mówią o wadze aktywnej rehabilitacji i sportu w codzienności osób niepełnosprawnych (Strefa Prywatna/Jedynka)
- Woda to coś pięknego, daje radość, ale też zabija, a brak rozwagi nad wodą może skończyć się niepełnosprawnością - przypomina Łukasz Bednarski mówiąc m.in. a kampanii Płytka wyobraźnia to kalectwo
- Woda to coś pięknego, daje radość, ale też zabija, a brak rozwagi nad wodą może skończyć się niepełnosprawnością - przypomina Łukasz Bednarski mówiąc m.in. a kampanii "Płytka wyobraźnia to kalectwo" Foto: Glow Images/East News

Gość "Strefy Prywatnej" nie ukrywa, że po wypadku nie było łatwo. - Był taki moment, kiedy zobaczyłem pewne ograniczenia życiowe, że znajomi są na studiach w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, a ja na studiach zaocznych walczę, żeby wstać, ubrać się, pojechać na uczelnie, a życie ucieka gdzieś do przodu - przyznaje. Udało mu się jednak przezwyciężyć trudności, skończyć studia, zrobić prawo jazdy i pójść do pracy. 

Rozmawialiśmy także z niepełnosprawnym Adrianen Beściakiem, który odbywa na wózku podróż dookoła Polski. Jaki jest jej cel? Naszymi gośćmi byli także Joanna Zajączkowska, fizjoterapeuta i Dominik Wiatrak. 

Jak stosunek do niepełnosprawnych w Polsce zmieniał się przez ostatnie 20 lat i jak zmieniali się sami niepełnosprawni? Co dziś jest dla nich największą barierą i czy jest jakaś recepta na rozpoczęcie życia po wypadku? Czy niepełnosprawni mają szansę na pracę? Gdzie mogę jej szukać? Na te pytania odpowiedzi szukaliśmy w Czwórce.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Adrian Beściak, Łukasz Bednarski (Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji), Joanna Zajączkowska (fizjoterapeuta, instruktor aktywnej rehabilitacji w Fundacji Aktywnej Rehabilitacji), Dominik Wiatrak (prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Rugby na Wózkach)

Data emisji: 4.07.2016

Godzina emisji: 20.16

gs/kd

Czytaj także

Adrian Beściak - zwykły bohater

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2014 16:30
Z Rzeszowa, przez Kraków, aż do Warszawy - taką trasę przejechał na wózku Adrian Beściak. Jego podróż to nie tylko sportowy wyczyn, ale też sposób na to, by zbierać pieniądze na rehabilitację 7-letniego Krystiana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Niepełnosprawność tak naprawdę nie istnieje"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 15:55
Mówią, że nie ma rzeczy, których nie mogliby robić. - Jeśli czegoś teoretycznie nie mogę, ale bardzo chcę, robię wszystko, by jakoś "obejść" niepełnosprawność i móc to osiągnąć - opowiadała Justyna Kułakowska, która na co dzień… gra i sędziuje we freesby.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przejechać Polskę na wózku? "Nie ma rzeczy niemożliwych"

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2016 19:06
Adrian Beściak to 20-letni rzeszowianin. W lipcu, w ramach akcji "The Best Trip" planuje przejechać na wózku inwalidzkim całą Polskę - 2313 kilometrów w 54 dni.
rozwiń zwiń