Jak sprawić, by ludzie cię polubili?

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2016 11:49
Czy możliwe jest, by wszyscy nas lubili? - Kiedy spotykasz się z drugim człowiekiem, nie ma sposobu, by nie wywierać na siebie nawzajem wpływu. Pytanie, jak to wykorzystamy... - mówiła psycholog Agnieszka Ornatowska.
Audio
  • Co robić, by inni nas lubili i czym tak naprawdę jest pierwsze wrażenie? (Strefa Prywatna/Czwórka)
- Przyjaźnie rodzą się z podobieństw - przekonywała ekspertka w Czwórce
- Przyjaźnie rodzą się z podobieństw - przekonywała ekspertka w CzwórceFoto: Glow Images/East News

- To, w jakim stanie emocjonalnym jesteśmy, wpływa na odbiór nas przez innych. Ludzie wyposażeni są w tzw. neurony lustrzane, które odczytują emocje towarzyszy - tłumaczyła ekspertka i podkreślała, że nawet podświadomie, na każdym kroku, manipulujemy innymi: uśmiechając się do pań w sklepie, też wywieramy na nie wpływ. - Lubimy tych ludzi, którzy są do nas podobni, jeśli chodzi o sposób bycia, mówienia, zachowanie i zaiteresowania. Osoby zupełnie inne przyciągają uwagę, ale przyjaźń i sympatia tak naprawdę rodzą się z podobieństw - tłumaczyła ekspertka.

Tylko… czy celowe wpływanie na innych nie jest perfidną manipulacją? Jak przekonywała w Czwórce Ornatowska, wszystko zależy od naszych intencji. Jak odróżnić manipulację etyczną od nieetycznej i do czego możemy posunąć się, by sprawić, by świat nas pokochał? Jak reagować, gdy inni starają się nakłonić do zachowań, z którymi się nie zgadzamy? O tym w rozmowie Kuby Jamrozka.

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Agnieszka Ornatowska (psycholog, autorka książki"Etyczna manilulacja. Czyli jak sprawić, żeby ludzie naprawdę cię lubili")

Data emisji: 11.07.2016

Godzina emisji: 20.15

kd/mg


Czytaj także

Całowanie, przytulanie. Co nam wolno publicznie?

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2016 18:15
Młodzi ludzie często okazują sobie uczucia w miejscach publicznych. Z badań wynika, że nie przeszkadza nam to, dopóki zachowania nie są zbyt ostentacyjne. Gdzie leży granica przyzwoitości i czy pocałunek to już za wiele?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza miłość przepisem na sukces w życiu?

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 11:30
- Badania pokazują, że sukcesy w życiu odnoszą nie tyle osoby o wysokim IQ, ale z wysokim ilorazem inteligencji emocjonalnej, a uczymy się tego właśnie poprzez pierwsze relacje, pierwsze uniesienia – mówi Barbara Zych, psycholog.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacyjna miłość. Jak nie dać złamać sobie serca?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2016 12:58
Intuicyjnie czujemy, że miłość to sprawa decydująca o naszym losie i o naszym poczuciu szczęścia. Jak nie pomylić się w ocenie sytuacji i nie powierzyć naszych uczuć niewłaściwej osobie?
rozwiń zwiń