Nowy Orlean. Miłość w czasach kataklizmu

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2017 15:00
W sierpniu 2005 roku Nowy Orlean został spustoszony przez huragan Katrina. Był to jeden z największych kataklizmów w USA. Przeżyli go m.in. Sylwia i Jakub Kucharscy, którzy wtedy jako polscy studenci przebywali w Stanach Zjednoczonych w ramach programu Work&Travel.
Audio
  • Sylwia i Jakub Kucharscy o tym, jak przeżyli huragan Katrina w Nowym Orleanie (Strefa Prywatna/Czwórka)
Nowy Orlean, USA, 13.09.2005 r. Żołnierze sprawdzają w poszukiwaniu zwłok domy w jednej z dzielnic Nowego Orleanu
Nowy Orlean, USA, 13.09.2005 r. Żołnierze sprawdzają w poszukiwaniu zwłok domy w jednej z dzielnic Nowego OrleanuFoto: PAP/LARRY W. SMITH

Dziś są małżeństwem, za ocean polecieli jednak oddzielnie - Sylwia z przyjaciółką, Jakub - z kolegą. Wyjazd miał być dla nich spełnieniem marzeń. Oboje chcieli trafić do Nowego Jorku, jednak organizator zaoferował im pracę w Nowym Orleanie. To tam się poznali, na dwa miesiące przed uderzeniem Katriny.

- Najpierw, może trzy tygodnie po naszym przyjeździe, był huragan Denis. Dostaliśmy ulotki, jak się podczas niego zachować, że trzeba kupić wodę, nie wychodzić z domu. Przed Katriną nie dostaliśmy nawet ulotek - mówi Sylwia. A Jakub podkreśla, że w Polsce ludzie już wiedzieli o zbliżającym się żywiole. - W dniu huraganu, który nadchodził, zadzwoniłem do taty, a on powiedział: "uciekajcie, ewakuujcie się jak najszybciej". A ja odpowiedziałem: "będziemy pływać z aligatorami". Do samego końca nie zdawałem sobie sprawy z tego, co nadchodzi - podkreśla.

Z jakiego powodu do polskich studentów nie dotarła informacja o zbliżającej się katastrofie? Co zrobili, gdy zdali sobie sprawę, że w okolicznych domach nie został już prawie nikt poza nimi? Co myśli się w obliczu zagrożenia życia, gdy można liczyć tylko na siebie? Wysłuchajcie całej audycji.


Sylwia i Jakub Kucharscy Sylwia i Jakub Kucharscy

***

Tytuł audycji: Strefa Prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Sylwia i Jakub Kucharscy (autorzy książki "W uścisku Katriny")

Data emisji: 8.11.2017

Godzina emisji: 20.05

mg

Czytaj także

Samochody elektryczne - przyszłość motoryzacji?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2017 10:34
Preferencje w zakresie podatku akcyzowego przy zakupie samochodów elektrycznych, bezpłatne parkowanie, możliwość jazdy buspasami - to tylko niektóre z rozwiązań przewidzianych w rządowym projekcie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak znaleźć miłość? "Zacznij od pokochania siebie"

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2017 15:00
- Zachęcam, by nie mysleć w kategoriach "muszę znaleźć partnera, partnerkę, bo jest mi to potrzebne do". To uprzedmiotowienie drugiego człowieka, a nie zachęta do wspólnego życia - przekonuje psycholożka i terapeutka Iwona Firmanty.
rozwiń zwiń