Socjopaci są wśród nas. Potrafisz ich rozpoznać?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2017 10:40
- Socjopata to osoba zaburzona. Dla niej nie są ważne aspekty moralne, a jedynym celem jest zwycięstwo i poczucie władzy - wyjaśniała Mariola Piotrowicz psycholog z Centrum Psychologicznego Lwowska.
Audio
  • Zachowania socjopatyczne - jak je rozpoznać? (Strefa Prywatna/Czwórka)
Socjopaci są wśród nas. Jak ich rozpoznać?
Socjopaci są wśród nas. Jak ich rozpoznać?Foto: shutterstock/master1305
zwierze 1200.jpg
Sztuka prowadzenia sporów - rozmowa o książce "Negocjacyjne zoo"

Według badań 1 na 25 osób to socjopata, człowiek bez sumienia, który gotowy jest zrobić wszystko, by osiągnąć swój cel. Skąd w społeczeństwie biorą się socjopaci? Czy takie skłonności zapisane są w naszym kodzie genetycznym? A może nabywamy je w procesie socjalizacji? - Najbardziej miarodajne badania nad dziedziczeniem genów przeprowadzono na bliźniętach jednojajowych i dwujajowych. Badania wskazały, że niektóre cechy dziedziczone są w 50%. To niemało, ale jednocześnie oznacza to, że za drugą połowę odpowiadają czynniki społeczne - mówiła ekspertka.

Mariola Piotrowicz Działania socjopatów zawsze skierowane są na osobisty zysk. Jest to gra, obliczona na zwycięstwo manipulującego

Psycholog przekonywała, że człowiekiem o skłonnościach socjopatycznych nie kierują oczywiste intencje. Często trudno rozpoznać tego rodzaju zachowania - Chcielibyśmy, aby zło było oczywiste, niemniej zazwyczaj podszyte jest skomplikowanymi manipulacjami.  - tłumaczyła w rozmowie z Jakubem Jamrozkiem. 

Jak rozpoznać zachowania psychopatyczne? Jakie sztuczki stosuje socjopata, aby osiągnąć swój cel? Czy możemy uniknąć manipulacji? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.


Mariola Piotrowicz psycholog z Centrum Psychologicznego Lwowska Mariola Piotrowicz psycholog z Centrum Psychologicznego Lwowska

***

Tytuł audycjiStrefa Prywatna

ProwadziJakub Jamrozek

Gość: Mariola Piotrowicz psycholog z Centrum Psychologicznego Lwowska

Data emisji: 17.11.2017

Godzina emisji: 20.05

ac

Czytaj także

Czy jesteśmy w stanie okiełznać nasze emocje?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2017 20:00
Czy tego chcemy, czy nie naszymi decyzjami rządzą emocje. Każdego dnia staramy się znaleźć balans pomiędzy działaniami impulsywnymi a zdrowym rozsądkiem. Czy można zagłuszczyć wewnętrznego Szympansa? A może warto nauczyć się z nim współpracować?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uzależnieni od pasji. Gdy hobby staje się obsesją...

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2017 15:48
Jak wszyscy wiedzą, uzależnić się można od używek, pracy, hazardu, seksu. Ale źródłem uzależnienia mogą być też inne rzeczy, które dają nam zadowolenie lub powodują zastrzyk adrenaliny. Gdzie jest granica, za którą pasja staje się chorobą?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alkoholizm w szpilkach - dlaczego młode kobiety piją ryzykownie?

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 08:00
- Problemowe picie alkoholu to szerokie pojęcie, do którego zaliczamy także picie ryzykowne. Ryzyko problemów alkoholowych wzrasta, gdy picie jest intensywne - czyli spożywamy duże ilości i robimy to regularne – tłumaczy prof. Małgorzata Dragan.
rozwiń zwiń