Czy płeć ma wpływ na poziom inteligencji?

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2018 10:00
- Zarówno kobiety jak i mężczyźni różnią się od siebie, jako populacja, ale takie różnice możemy oceniać wyłącznie w kategoriach, które są najbardziej typowe dla danej płci – mówił Maciej Taraday, psycholog z Uniwersytetu SWPS.
Audio
  • Psycholog Maciej Taraday tłumaczy, w jaki sposób kształtuje się nasza inteligencja (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Kamil Macniak/Shutterstock.com

superwoman bohaterka sukces 1200.jpg
Chcesz skutecznie realizować cele? Zacznij od poznania samego siebie

- Przeciętny poziom inteligencji u kobiet i mężczyzn porównywalnie jest taki sam. U mężczyzn występuje natomiast bardzo duże zróżnicowanie w jej poziomie. Spotkamy przypadki o bardzo niskim i bardzo wysokim IQ – tłumaczył ekspert.

- W obu przypadkach możemy znaleźć różnice w budowie mózgu. Pytanie brzmi: czy różnice strukturalne w budowie przekładają się na poziom inteligencji? W tym przypadku jestem sceptyczny. To tak, jak z komputerami – inne modele, podobne efekty pracy – wyjaśniał.

Nie warto wyrabiać w dziecku przekoniania, że do jednej dziedziny nadaje się lepiej, niż do innej. Powinniśmy robić to, w czym czujemy się najlepiej Maciej Taraday

Co psychologowie rozumieją przez stwierdzenie, że inteligencja może mieć płeć? W jakim wymiarze możemy spodziewać się różnic między mężczyznami a kobietami? W jaki sposób mierzone są różnice w poziomie inteligencji pomiędzy płciami? W jakim stopniu nasz sukces zawodowy kształtują predyspozycje, a w jakim wychowanie? Czy poziom inteligencji z wiekiem może się zmienić? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Maciej Taraday (psycholog z Uniwersytetu SWPS)

Data emisji: 3.10.2018

Godzina emisji: 20.09

ac

Czytaj także

Mózg, nie mięśnie. Czym jest sapioseksualizm?

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2018 10:30
- To termin bardziej związany z popkulturą niż nauką, bo naukowcy już od dawna wiedzą, że inteligencja jest bardzo silnym afrodyzjakiem. Zwłaszcza dla kobiet - wyjaśnia psycholog Jarosław Świątek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pułapki irracjonalności. W jaki sposób podejmujemy decyzje?

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2018 13:36
Konsumenci, biznesmeni, politycy - wszyscy podejmujemy decyzje wynikające z bardzo podobnych schematów zachowań. Dan Ariely w książce pt. "Potęga irracjonalności. Ukryte siły, które wpływają na nasze decyzje" wyjaśnia, co kieruje naszymi wyborami. W Czwórce na ten temat rozmawialiśmy z ekonomistką behawioralną Julią Kołodko.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz skutecznie realizować cele? Zacznij od poznania samego siebie

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2018 10:00
- Na początek musimy określić, co w naszym życiu jest ważne. Co sprawia, że jesteśmy szczęśliwi i do jakiego celu chcielibyśmy dążyć - mówiły autorki książki "Cel. Odkryj, określ, osiągnij!" Paulina Mechło i Aneta Rostkowska-Gerlach.
rozwiń zwiń