"Wyciągnąć psychologię z szafy", czyli dlaczego warto żyć w zgodzie z nauką

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 10:00
Popularyzują naukę, m.in. wiedzę psychologiczną opartą na dowodach naukowych. Marta Michałowska i Dariusz Aksamit uświadamiają, że zawsze - zanim uznamy, że wiemy już wszystko na dany temat - warto weryfikować, skąd wzięły się dane, które właśnie przeczytaliśmy.  
Audio
  • O popularyzowaniu nauki, rzetelnych badaniach naukowych i tych w internecie - rozmowa z Martą Michałowską i Dariuszem Aksamitem (Strefa Prywatna/Czwórka)
Jakub Jamrozek wraz ze swoimi gośćmi, Martą Michałowską i Dariuszem Aksamitem
Jakub Jamrozek wraz ze swoimi gośćmi, Martą Michałowską i Dariuszem AksamitemFoto: selfie :)

W potocznych rozmowach korzystamy często z pewnych błędów poznawczych, np. błędu anegdotycznego. Czyli uogólniamy - zakładamy, że jeśli coś przydarzyło się nam, albo naszym bliskim czy znajomym, jest standardem. Marta Michałowska

- Jeśli pojawia się publikacja naukowa, z której tezą się nie zgadzamy, naszym obowiązkiem, jako naukowców, jest odłożenie własnych przekonań na bok i zweryfikowanie wyników badań, zawartych w tej publikacji. To, co uważamy ma mniejsze znaczenie niż fakty. To fakty są ważne - mówił Dariusz Aksamit. A jak przekonywała Marta Michałowska, wbrew wielu opiniom, internet wcale nie jest niewłaściwym medium do szukania rzetelnej wiedzy. - W internecie można znaleźć dziś wszystko. Ważne, żeby wiedzieć, gdzie tego szukamy, kim jest autor i jakie ma doświadczenie w zakresie tematu, który omawia - tłumaczyła rozmówczyni Jakuba Jamrozka.   

Badania naukowe są bardzo żmudne, bo trzeba wyeliminować wszystkie zmienne, które potencjalnie mogą wpłynąć na ich ostateczny wynik. Dariusz Aksamit

Czym jest pop-psychologia, a do czego służą w dyskusji argumenty "cherry picking"? Na czym polegała kampania "A dowodzik jest?" i jak to się dzieje, że kilka badań naukowych, dotyczących tego samego podmiotu, może mieć zupełnie różne wyniki? Dlaczego czasem warto przyznać się do niewiedzy? O popularyzacji psychologii, o walce z pseudonauką i o tym jak wyciągnąć psychologię z uniwersyteckich szaf - w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.  

***

Tytuł audycji: Strefa prywatna

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Goście: Marta Michałowska (studentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim, absolwentką andragogiki), Dariusz Aksamit (magister inżynier Fizyki Technicznej, Rzecznik Nauki, który współtworzył kampanię "A dowodzik jest?" oraz jest współorganizator Marszu dla Nauki)

Data emisji: 2.01.2019

Godzina emisji: 20.07

kd/ac

Czytaj także

Profiler kryminalny wchodzi w umysły sprawców

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2018 10:00
Amerykańskie filmy i seriale oparte na prawdziwych lub fikcyjnych historiach o seryjnych mordercach i zbrodni cieszą się niegasnącą popularnością. Czy pokazana w nich praca profilera rzeczywiście tak wygląda?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wewnętrzny krytyk. Czy wstyd nas ogranicza?

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 12:26
W dzieciństwie jesteśmy spontaniczni i bez zahamowań, później, kiedy nasz świat zaczyna porządkować system wartości i ograniczeń, pojawia się wstyd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przemoc wobec starszych. Jak jej przeciwdziałać?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 17:23
Za niecałe 20 lat co czwarta osoba w Polsce będzie w wieku senioralnym, a to oznacza, że może też być potencjalną ofiarą przemocy. - Ludzie ci najczęściej są w pozycji zależności od innych, finansowej bądź emocjonalnej. Agresja najczęściej na tym właśnie bazuje - tłumaczyła Maja Kuźmicz. 
rozwiń zwiń