Skuteczna autoprezentacja - webinar w Czwórce. Kaja Tomczyk: daj sobie zgodę na siebie

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2021 09:25
Kaja Tomczyk poprowadziła w Czwórce webinar "Jak być sobą? O odpuszczeniu perfekcjonizmu i korzystaniu ze swoich mocnych stron". - Bycie sobą oznacza pogodzenie się z tym, że coś może nie wyjść, ale też dążenie do realizacji swoich celów - mówiła psycholog i trenerka umiejętności interpersonalnych.
Kaja Tomczyk, psycholog i trenerka umiejętności interpersonalnych, poprowadziła webinar w Czwórce
Kaja Tomczyk, psycholog i trenerka umiejętności interpersonalnych, poprowadziła webinar w CzwórceFoto: Czwórka/Kamil Jasieński

- Jestem bardzo zadowolona, mam poczucie satysfakcji i tego, że udało się to, co chciałam zrobić. Był odpowiedni poziom napięcia, by zmobilizować się do tego zadania, ale udało się. Nie przepadam za długim planowaniem, robię wiele rzeczy mocno spontanicznie, a mimo to przeprowadziłam dokładnie to, co chciałam - opowiadała Kaja Tomczyk.

Jak podkreślała, przygotowaniom do przeprowadzenia webinaru towarzyszyła oczywiście trema. - Gdyby jej nie było, gdybym nic nie czuła, oznaczałoby to, że mi nie zależy - podkreślała gość Czwórki. - Są ludzie, którzy muszą przygotowywać się długo i skrupulatnie, czują wtedy, że mają kontrolę. Mnie to nuży, czuję, że mam kontrolę, kiedy działam spontanicznie i wierzę w to, że wszystko się uda. Mówiłam dziś też o tym, czym zajmuję się zawodowo i o czym myślę na co dzień, więc było mi łatwiej. Trzeba uwierzyć w to, że mamy wiedzę i kompetencje - podkreślała. 

Jak zrobić dobrą autoprezentację?

Jak tłumaczyła ekspert "dobra autoprezentacja to taka, w której jesteśmy spójni dla siebie i autentyczni dla innych ludzi". - Bycie sobą to życie w zgodzie ze swoimi emocjami i potrzebami i rozumienie tego, czy robię coś, co jest mi bliskie, czy próbuję stworzyć coś, co nie jest mną - mówiła Kaja Tomczyk. - Ludzie potrafią to robić bardzo intuicyjnie i nie potrzebują teorii, by wiedzieć, czy zachowują się w zgodzie ze sobą, czy raczej coś próbują "nadgrać" i zastanawiają się, jak będą widziani. W tym drugim przypadku wyczuwalne jest to, że wkładają we wszystko więcej wysiłku - podkreślała. - Jeśli zakopiemy się w maskach, trudno nam będzie z nich wybrnąć. Musimy się zacząć cofać, dokopać w głowie do tego, co powiedzielibyśmy i zrobilibyśmy w danej sytuacji, gdybyśmy nie zwracali uwagi na to, jak odbiorą nas inni - tłumaczyła. 

- Ludzie boją się jednak wprowadzić w życie takie zachowania i nie zwracać uwagi na opinię innych. To najtrudniejszy moment, a jednocześnie konsekwencja długotrwałych problemów - podkreślała Kaja Tomczyk. 

Jak zobaczyć siebie z perspektywy wielkiej góry? 

Trudną i ważną sztuką jest umiejętność pozwolenia sobie na błędy. - Często uznajemy, że wszystko albo nic - musimy być doskonali, albo nie być wcale. Jeśli tylko pojawia się prawdopodobieństwo, że mogą nam się wydarzyć jakieś potknięcia, strach zaczyna nas paraliżować. Jest nam wstyd, że nie jesteśmy doskonali. Boimy się m.in. wyalienowania, z naszej grupy, z otoczenia. Tymczasem najważniejsze jest pozostawanie szczerym i prawdziwym w każdej sytuacji - mówiła gość Czwórki.

Jak opowiadała, dobrym rozwiązaniem jest spojrzenie na siebie z szerszej perspektywy. Sama w takich sytuacjach wyobrażam sobie siebie stojącą na szczycie wielkiej góry. I z tej perspektywy mój problemik jest maleńki. Zdaję sobie sprawę, że mój ewentualny błąd to nie koniec świata - tłumaczyła ekspert. Drugą metodą jest spojrzenie na problem z perspektywy czasu. - Mogę się zastanowić, co pomyślę o tym problemie za dwa tygodnie, gdy będzie po wszystkim. To także pomaga - wymieniała. 

Posłuchaj
31:44 Czwórka/ Strefa Prywatna- Kaja Tomczyk wywiad po webinarze 1.12.2021.mp3 Kaja Tomczyk, psycholog i trenerka umiejętności interpersonalnych w wywiadzie po webinarze (Strefa Prywatna/Czwórka) 

Jak tłumaczyła, perfekcjonizm w prezentowaniu siebie - wbrew pozorom - nie pomaga. - To, że chcesz wykonywać pracę na wysokim poziomie, to jeszcze nie jest perfekcjonizm. On wiąże się z dużym napięciem, lękiem przed porażką. Skrupulatne przygotowywanie się do wykonywanych zadań oraz - jeśli coś nie wychodzi - uczenie się na błędach i ponowne podchodzenie do danego wyzwania to zdrowe podejście. Perfekcjoniści podchodzą do pracy z inną energią - mówiła gość Czwórki.  

Zobacz także:


***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Kaja Tomczyk (psycholog i trenerka umiejętności interpersonalnych)

Data emisji: 01.11.2021

Godzina emisji: 20.08

kd

Czytaj także

Michał Zawadka: strach jest dobry - jeśli wiemy, jak go okiełznać

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 12:46
- Jesteśmy wychowywani do strachu przed strachem. To bolączka budowania naszej osobowości. Od dziecka wstydzimy się bać, a im dłużej trwamy w strachu, tym bardziej on nas paraliżuje - mówił Michał Zawadka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wszystkie oblicza samotności. Czy można na niej zarobić?

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 13:50
O dobroczynnym wpływie przytulania na nasze życie nikogo chyba nie trzeba przekonywać. Bliski kontakt z drugą osobą pozytywnie wpływa nie tylko na nasze samopoczucie, ale i zdrowie. Co jednak, gdy nie mamy do kogo się przytulić? Powstają inicjatywy, które mają na celu zaspokojenie potrzeby bliskości, niektóre z nich przerodziły się nawet w biznes.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Postaw na rozwój". Kaja Tomczyk o tym "Jak być sobą" [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 18:35
Kaja Tomczyk, psycholog i trenerka umiejętności interpersonalnych poprowadziła kolejny webinar w Czwórce. Na naszej antenie opowiadała o tym "Jak być sobą? O odpuszczeniu perfekcjonizmu i korzystaniu ze swoich mocnych stron". 
rozwiń zwiń