Zręczność, samotność, odpowiedzialność. Operator dźwigu nie ma lekko

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2015 13:33
Można powiedzieć, że na budowie operatorowi dźwigu nikt nie podskoczy, skoro pracuje na niebotycznej wysokości, obsługuje potężną maszynę.
Audio
  • Kto może zostać operatorem żurawia? (Czwórka/POT – Program Ociekający Testosteronem)
Olbrzymie żurawie są wykorzystywane na całym świecie  na budowach osiedli i pojedynczych gmachów, również w stoczniach
Olbrzymie żurawie są wykorzystywane na całym świecie – na budowach osiedli i pojedynczych gmachów, również w stoczniachFoto: Yeniguel/Pixabay.com

Olbrzymie dźwigi pracujące na budowach nie dałyby się ujarzmić, czyli obsługiwać osobie bez odpowiedniej kondycji fizycznej i psychicznej. To musi być zwinny człowiek – wchodzić do kabiny trzeba po drabinkach, co wymaga sporo czasu i wysiłku. Inne potrzebne atuty to obowiązkowość, spostrzegawczość i umiejętność długotrwałej pracy w osamotnieniu. Tam w górze można liczyć właściwie tylko na siebie.

Jak zaznacza operator żurawia Paweł Jankowski, tak odpowiedzialna praca może zająć tylko standardowe osiem godzin na dobę. Ujawnia, że choć nie zbija się kokosów, to zarabia się dobrze. Mówi też, dlaczego fachowiec od obsługi dźwigu musi posiadać niezawodny pęcherz i żołądek.

***

Tytuł audycji: POT - Program Ociekający Testosteronem

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Data emisji: 12.04.2015

Godzina emisji: 15.00

jż/kd

Czytaj także

Tajemnice barmanów. "Dziś już nie jesteśmy spowiednikami"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 10:02
O tym, jak wygląda prawdziwe życie ludzi przygotowujących drinki opowiadał w Czwórce Patryk Lenart z Międzynarodowej Szkoły Barmanów i Sommelierów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Były policjant: nasza praca nie ma nic wspólnego z romantyzmem

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2015 16:52
- Wzajemnie się nakręcamy. Bo jest coś podniecającego w szukaniu zabójców i porywaczy. To jednocześnie brudna i ciekawa praca - przyznał były policjant Dariusz Loranty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kowal - stare rzemiosło czy zawód przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2015 12:00
Zawód kowala wraca do łask. Rośnie popyt na rzemiosło artystyczne, a także na miecze, szable i rapiery wykuwane ręcznie na wzór tych zabytkowych.
rozwiń zwiń