Język na urlopie. Dogadać się jak Polak z Włochem

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 15:30
– W przeciwieństwie do Włochów Polacy mówią przynajmniej trochę w jakimś innym języku. A u nas to masakra – mówił Chris Terzoni, Włoch, który nauczył się nie tylko polskiego.
Audio
  • Język na urlopie. Dogadać się jak Polak z Włochem (Dajesz radę/Czwórka)
Jak radzić sobie na zagranicznych wakacjach albo gdy na swojej drodze spotkamy obcokrajowca (zdj. ilustracyjne)
Jak radzić sobie na zagranicznych wakacjach albo gdy na swojej drodze spotkamy obcokrajowca (zdj. ilustracyjne)Foto: Loren Kerns/flickr/CC BY-SA 2.0

W przeciwieństwie do większości swych rodaków gość Czwórki potrafi mówić w więcej niż jednym języku. Zna m.in. rumuński, który jednak dla Włocha nie jest tak egzotyczny, jak dla Polaka. Przyznaje jednak, że sporo już zapomniał z tej mowy, bo nie używał jej od przyjazdu do Polski.

Chris Terzoni opowiadał także o poznawaniu polszczyzny oraz udzielił kilku wskazówek dla tych, którzy w okresie wakacyjnym będą musieli odezwać się w innym kraju. Okazuje się bowiem, że na przykład Włosi mogą nas nie zrozumieć nawet wtedy, gdy perfekcyjnie posługujemy się ich językiem.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Chris Terzoni (poliglota, nauczyciel języków obcych)

Data emisji: 19.07.2016

Godzina emisji: 14.05

mc/kd

Czytaj także

Twórca kanału "Polimaty": nie spoczywam na laurach

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2015 09:09
Choć jego kanał ma niemal 370 tys. subskrybentów na YouTubie, a książka sprzedaje się jak świeże bułeczki, Radek Kotarski nie zatrzymuje się i wciąż realizuje nowe pomysły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Filolog. Czy warto wybrać ten zawód?

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2015 19:45
Sprawdzimy czy i dlaczego dobrze jest studiować kierunki lingwistyczne, które języki wybierać i gdzie możemy znaleźć zatrudnienie?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pisać bloga? "Najważniejsza jest motywacja"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 12:40
- Niezależnie od tego, czy piszesz bloga o językach obcych, podróżach, czy jakimkolwiek życiowym celu - najważniejsza jest konsekwencja w realizacji pomysłu - mówi Kamil Kondziołka, bloger.
rozwiń zwiń