Jak zostać kierowcą autobusu lub motorniczym?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2016 15:24
- To zawód, który wynika przede wszystkim z pasji. Ale to także dobra, stabilna praca, z umową podpisywaną na wiele lat i "znośnym" wynagrodzeniem - mówił Rafał Andziak z MZA.
Audio
  • Jakie cechy powinien mieć kierowca autobusu i jak można zdobyć tę pracę? (Dajesz radę/Czwórka)
Jakie przygody spotykają kierowców autobusów na trasie? O tym także opowiadał gość Czwórki
Jakie przygody spotykają kierowców autobusów na trasie? O tym także opowiadał gość CzwórkiFoto: Pixabay.com/Public domain

Rafał Andziak/fot. Czwórka Rafał Andziak/fot. Czwórka

Rafał Andziak, który od dziecka marzył o tym zawodzie, przez lata był kierowcą autobusu, a dziś uczy tej profesji innych. - Jest wielu chętnych, ale wciąż za mało. Dziś kadra się starzeje, a ponad 55 lat ma ok. 25 proc. kierowców - mówił ekspert. Przekonywał, że Warszawa oferuje swoim kierowcom dobre warunki zatrudnienia i tłumaczył, jak dostać tę pracę. - Zaczynamy od badań psychologicznych i lekarskich. Potem rozpoczynamy szkolenie, które składa się z dwóch etapów: kursu prawa jazdy i "kwalifikacji wstępnej", czyli edukacji m.in. z budowy autobusu czy przepisów. Potem przychodzi czas na zajęcia praktyczne i egzaminy - tłumaczył gość Czwórki.

Na czym dokładnie polegają testy psychologiczne, ile trwa taka droga zawodowa i czy od razu - po zdanych egzaminach - będziemy mogli wożąc pasażerów odpowiadać za ich bezpieczeństwo? A co trzeba umieć, by zostać maszynistą metra? O tym w nagraniu audycji "Dajesz Radę".

***

Tytuł audycji: "Dajesz Radę"

Prowadzi: Domika Klimek

Goście: Rafał Andziak (instruktor i wykładowca warszawskich Miejskich Zakładów Autobusowych)

Przygotowała: Mateusz Kulik

Data emisji: 22.09.2016

Godzina emisji: 14.10

kd/jsz

Czytaj także

Pierwsza praca. Lepiej później czy wcześniej?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2016 15:00
Korepetycje, praca na promocjach, a nawet... wciskanie ogórków do słoika - słuchacze Czwórki doskonale pamiętają, jak zarobili pierwsze pieniądze. Podpowiadamy, jak i kiedy zacząć szukać pracy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przewodnik miejski. Zawód dla ludzi pełnych pasji

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 16:52
W ciekawych wycieczkach udział brać może nawet kilkadziesiąt osób. Dużą zasługę mają w tym przewodnicy, którzy swoją osobowością potrafią oczarować zwiedzających nawet na dwie godziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozmowa kwalifikacyjna. "Strój buduje wizerunek"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2016 17:10
Odpowiedni strój w pracy to podobno płowa sukcesu. Jak powinniśmy wyglądać i o które elementy garderoby zadbać w pierwszej kolejności, by dostać wymarzone stanowisko i utrzymać je?
rozwiń zwiń