Mała czarna lub biała. Jak parzyć dobrą kawę?

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 15:00
W Polsce pierwszą kawiarnię otworzono na początku XVIII wieku, a zwyczaj picia kawy przybył do nas z Saksonii. Z okazji Dnia Kawy barista Marcin Michalik opowiadał nam o tajnikach jej parzenia.
Audio
  • Sprawdzamy jak dobrze zaparzyć poranną kawę (Dajesz Radę/Czwórka)
Parzenie kawy też może być sztuką
Parzenie kawy też może być sztukąFoto: pixabay/Unsplash

Sztuka parzenia i serwowania kawy jest dziś na bardzo wysokim poziomie, a profesjonalni bariści posiadają szczegółową wiedzę na temat każdego gatunku i najmniejszego nawet ziarna kawy. Ten zawód łączy w sobie pracę kipera i znawcy perfum, gdyż zarówno smak jak i zapach są w kawie niezwykle istotne. - Praca to moja pasja. Jest przyjemna, ale bardzo wymagająca. Oprócz umiejętności sensorycznych barista musi mieć również odpowiedni warsztat - tłumaczy Marcin Michalik.

A czym różni się zawód baristy od barmana? - Barman nie może pić tego co przygotowuje. Barista powinien próbować kawę, zwłaszcza gdy rozpoczyna dzień - dodaje Czwórkowy gość, od którego dowiedzieliśmy się także dlaczego w swojej pracy jest otwarty na kontakt z ludźmi. A od jakiej kawy rozpoczyna dzień profesjonalny barista? I jak zdobyć kunszt parzenia kawy? Sprawdźcie to w nagraniu audycji "Dajesz Radę", w której odwiedziliśmy także jedną z warszawskich kawiarni oraz spytaliśmy was o to, jaką kawę pijecie.   

***

Tytuł audycji: "Dajesz Radę"

Prowadzi:  Beata Kwiatkowska

Materiał: Aleksandra Opala

Gość: Marcin Michalik (barista i instruktor w szkole "Colours of Coffee")

Data emisji: 29.09.2016

Godzina emisji: 14.07

jsz/kd

 

 


Czytaj także

Zielona kawa - alternatywa dla zielonej... herbaty

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2015 10:00
Espresso, capucchino, mała czarna - rodzajów kaw jest mnóstwo. Ostatnio rekordy popularności bije jednak… kawa zielona.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W kawowej dżungli - latte, espresso czy dripp

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2016 11:00
Eksperci mówią, że żyjemy w trzeciej fali kawy. Inną piją Włosi, inną Skandynawowie, jeszcze inną kawą raczą się Amerykanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kawiarnia terapeutyczna. Odskocznia od gabinetów lekarskich

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2016 17:02
Warsztaty, wykłady, konsultacje, wieczory filmów psychologicznych, terapie indywidualne i grupowe - to wszystko oferuje jedyna w Polsce terapeutyczna kawiarnia.
rozwiń zwiń