Kosmetyki domowej roboty. Jak zrobić własny krem?

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2016 16:02
Jogurtowa maska do włosów, kawowy peeling do ciała czy cynamonowy scrub cukrowy. Jak samemu zrobić kosmetyki i czy powinniśmy bawić się w kosmetologa?
Audio
  • Jak tworzyć własne kremy? Co powinny zawierać zdrowe kosmetyki? (Dajesz radę/Czwórka)
Jak stworzyć emulsję idealnie dopasowaną do potrzeb naszej skóry, a jednoczesnie nie zawierającą chemii? Samodzielnie.
Jak stworzyć emulsję idealnie dopasowaną do potrzeb naszej skóry, a jednoczesnie nie zawierającą chemii? Samodzielnie.Foto: Glow Images/East News

- Pełna informacja o składzie kosmetyków musi znajdować się na zewnętrznym opakowaniu. Ale nie ma obowiązku umieszczania go głębiej, na słoiczkach czy buteleczkach - mówiła kosmetolog Katarzyna Pytkowska. I tłumaczyła, co powinny zawierać kremy, a czego absolutnie nie powinno w nich być. - Woda występuje w większości kosmetyków, bo potrzebna jest do tego, by zrobić emulsję. Ale woda nie nawilża skóry. By osiągnąć ten efekt należy stosować kosmetyki emulsyjne, zawierające tzw. fazę tłuszczową, czyli m.in. oleje, silikony, czy syntetyczne estry - mówiła ekspertka.

Ponieważ jednak większość z nas nie ma pojęcia, co oznaczają chemiczne skróty, umieszczone na opakowaniach większości kremów, samodzielne ich przygotowywanie staje się coraz bardziej popularne. Czy warto podążać za modą i do kremów "domowej roboty" dodawać olej kokosowy, dlaczego składniki "frakcji niezmydlalnej" są dla nas tak cenne i czemu czasem warto posmarować buzię... smalcem?

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Katarzyna Pytkowska (Wyższa Szkoła Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia)

Data emisji: 28.09.2016

Godzina emisji: 14.10

kd/kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Boli cię głowa? Być może za mało wypiłeś

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2015 12:30
Powinniśmy wypijać 2 i pół litra płynów dziennie. - Spragniony organizm nie funkcjonuje normalnie - mówi dietetyk Gabriela Słowińska. - Ból głowy może być jedną z oznak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Garderoba kapsułowa, trzecie oko i żaboty - czyli porządki w szafie

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2016 15:58
Wiosną przychodzi taki czas, gdy każda dama "wietrzy" swą szafę. Niepotrzebne oddaje, wymienia, przerabia, chowa zimowe, wyjmuje letnie ubrania. Ile czasu na to potrzeba?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Im mniej makijażu, tym lepiej! Na czym polega fenomen #nomakeup?

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2016 08:04
W ostatnich miesiącach światem mody, mediów społecznościowych i czasopism kobiecych wstrząsnęła inicjatywa, polegająca na fotografowaniu się bez grama makijażu i specjalnych filtrów, a następnie umieszczaniu zdjęć na portalach społecznościowych. Jej celem ma być udowodnienie, że niedoskonałości ma każdy, a piękno nie jest idealne, lecz tkwi w naturalności.
rozwiń zwiń