Zwierzęta zimą. Nie ignoruj - reaguj i pomagaj!

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2017 14:25
Dziurawe, nieocieplone budy, zamarznięta woda, brak ciepłej karmy i trzęsący się z zimna dzień i noc pies - najlepszy przyjaciel człowieka. To ciągle częsty widok.
Audio
  • Jak pomagać bezdomnym zwierzętom zimą? Jak opiekować się własnymi pupilami, gdy złapie mróz? (Dajesz radę/Czwórka)
Kiedy my marzniemy, bezdomne zwierzęta też. Pamiętajmy o tym i pomagajmy im przetrwać zimę
Kiedy my marzniemy, bezdomne zwierzęta też. Pamiętajmy o tym i pomagajmy im przetrwać zimęFoto: Pixabay.com/Public Domain/Rihaij

dr Magdalena Bralewska Ubranka dla psów wyglądają być może zabawnie, ale chodzi głównie o to, by osłonić zwłaszcza zwierzakom niskim i krótkowłosym klatkę piersiową. Poduszki łapek warto natłuścić specjalnym preparatem przed wyjściem na mróz i chodniki posypane solą.

Mróz dokucza najbardziej psom stróżującym, czyli tym, które na co dzień mieszkają w budach. - Przebywają na dworze praktycznie cały czas - mówiła dr Magdalena Bralewska. - Dlatego trzeba im zapewnić m.in. ocieplenie bud, np. styropianem z zewnątrz i od spodu, a do środka włożyć jak największą ilość słomy. Budę warto ustawić niedaleko domu, by osłonięta była od wiatru, wejście warto zabezpieczyć zasłonką. Zadbajmy także o ciepły posiłek i o to, by woda w miskach nie była zamarznięta - tłumaczyła.

Przy jakich temperaturach należy zabierać psy i koty, żyjące na co dzień na zewnątrz, do domu? Jak zadbać podczas spacerów o zdrowie i komfort zwierząt, na co dzień mieszkających w domach i dlaczego nie powinny one jeść… śniegu? Dlaczego na przeziębienia narażone są najbardziej rasy psów krótkoczaszkowych, czyli m.in. buldogi, czy boksery i jak psy i koty reagują na wszechobecny ostatnio w Polsce smog? Zapraszamy do wysłuchania nagrania ze studia Czwórki. W programie wysłuchaliśmy także m.in. rozmów Anny Depczyńskiej z Magdaleną Bielicką, redaktor naczelną magazynu "Kocie sprawy", która tłumaczyła, jakie mamy obowiązki wobec bezdomnych zwierząt, a także z Renatą Markowską z fundacji "Noga w Łapę", która opowiadała o tym, gdzie i jakie ptaki należy dokarmiać, a które z nich świetnie poradzą sobie bez pomocy człowieka.

dr Magdalena Bralewska Buda dla psa, mieszkającego na zewnątrz na co dzień musi być odpowiednio duża, by zwierzę mogło swobodnie do niej wejść, położyć się.

***

Tytuł audycji: "Dajesz radę"

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: dr Magdalena Bralewska (lekarz weterynarii)

Data emisji: 10.01.2017

Godzina emisji: 14.05

kd/bch

Czytaj także

Jak wychować psa? Koncentrować się na tym, co robi dobrze

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2014 10:00
Dogs Trust to największa brytyjska, pozarządowa organizacja, zajmująca się pomocą psom i wychowaniem ich w Wielkiej Brytanii. Jak przyznaje Marta Kurpińska, Polka, pracująca w jednym z tamtejszych ośrodków, podczas szkolenia czworonoga warto skupiać się na tym, co robi dobrze, zamiast karać go za błędy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratujmy oceany. Sprawdź, co możesz zrobić, by pomóc!

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2016 18:30
W Światowym Dniu Oceanów porozmawiamy o tym, dlaczego blisko 90 proc. światowych zasobów dziko żyjących ryb jest wyczerpanych lub zagrożonych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wolontariat? Jesteś potrzebny zwierzakom!

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 12:49
Praca w schronisku dla psów i kotów, ratowanie koni przed rzezią, walka z przemysłem futrzarskim, pomoc delfinom - tu najważniejsze są serce i empatia.
rozwiń zwiń