Zaburzenia jedzenia. "Anoreksja i bulimia to nie wszystko"

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2017 16:40
- Warto samu przyjrzeć się swoim nawykom i ocenić, jak bardzo podejście do jedzenia determinuje naszą działalność w innych obszarach życia. Jeśli coś nas zaniepokoi radzę zasięgnąć rady specjalisty - przekonuje dietetyczka kliniczna Sylwia Leszczyńska.
Audio
  • Zaburzenia odżywiania - jakie są? Jak sobie z nimi radzić? (Dajesz radę/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: VGstockstudio/Shutterstock.com

Sylwia Leszczyńska Znam osoby, które od 20 lat są na diecie. Kolejne kuracje wyniszczają ich organizmy, a waga zamiast spadać, rośnie

O bulimii i anoreksji słyszeli chyba wszyscy i chyba większość wie, czym grożą te choroby. Ale zaburzeń odżywiania jest więcej. Ortorektycy na przykład nie wezmą do ust niczego, co jest niezdrowe. Niby dobrze, ale potrafią ograniczać się do zaledwie kilku sprawdzonych produktów, a uboga dieta to nic pozytywnego. Bigotektycy natomiast stosują dietę, która pozwoli nabrać masy, często sięgając po wspomagacze i suplementy. - Stosunkowo nowym zjawiskiem jest pregoreksja. To zaburzenie dotyczy kobiet, które są w ciąży, ale boją się przytyć - tłumaczy zaproszona dietetyczka.

Jak rozpoznać takie zaburzenie i jak bardzo sposób jedzenia wpływa na nasze życie? Na czym polega permareksja? I które z zaburzeń dotyczy przede wszystkim mężczyzn? O tym m.in. mówimy w audycji.

Czytaj także
lody 1200.jpg
Przepisy na domowe lody - od bananowych po miętowe

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Sylwia Leszczyńska (dietetyczka kliniczna)

Data emisji: 30.06.2017

Godzina emisji: 14.08

kul/jsz

Czytaj także

Zdrowo to także smacznie. Liczy się balans

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 19:27
Taką dewizę w gotowaniu wyznaje Justyna Połeć, autorka kulinarnego bloga, ale przede wszystkim pasjonatka gotowania. W "Czacie Czwórki" zdradziła kilka sekretów swojej kuchni i zdrowego stylu życia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zdrowe odchudzanie. "Dieta-cud nie istnieje"

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 14:29
- Jeśli ekstremalnie ograniczymy liczbę kalorii, na początku szybko stracimy kilogramy. Po pewnym czasie jednak nasze ciało zacznie się "zabezpieczać" przed brakami substancji odżywczych i wówczas waga się zatrzymuje. Wciąż nie jemy, ale już nie chudniemy. I pojawia się frustracja - mówiła Elżbieta Lange, psychodietetyk.
rozwiń zwiń