Cukier - słodka trucizna, niezbędna do życia

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2017 16:35
Dorosła osoba spożywa rocznie około 50 kg cukru, czyli 27 łyżeczek każdego dnia. Cukier - zarówno biały, jak i brązowy, czy klonowy, bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie. - Ale trzeba pamiętać, że nie każdy cukier jest zły - tłumaczyła Żaneta Geltz.
Audio
  • Czy cukier jest zdrowy? Czym możemy go zastępować? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/Evgeny Atamanenko

jedzenie uczta restauracja 1200.jpg
Jak nie ulec manipulacjom gastronomicznym?

Jak przekonywała ekspertka Czwórki, cukier jest nam niezbędny do życia. - Mózg, budząc nas codziennie głodem, zamawia sobie glukozę - tłumaczyła i podkreślała, że problem polega na tym, iż nie możemy kontrolować poziomu cukru, jaki spożywamy. - Nazw składników produktów spożywczych, w których "zaszyty" jest cukier, jest ponad 20 i trudno je spamiętać. Najbardziej powinniśmy wystrzegać się fruktozy i syropu fruktozowego, które powodują, że tyjemy - mówiła w Czwórce.


balagan dzieci 1200.jpg
Pozbądź się bałaganu w domu - posprzątasz swoje życie

Spożycie słodkich białych kryształków powoduje radykalny skok insuliny, chwilę przyjemności oraz odrobinę energii. A potem, po kilkunastu chwilach poziom glukozy spada, stajemy się senni i mamy napady wilczego głodu. Czy należy więc zrezygnować z cukru w diecie? Coraz częściej cukier porównuje się do narkotyku - czy jest aż tak szkodliwy i czy można się od niego uzależnić? Do czego cukier jest nam niezbędny i czy warto zastępować go m.in. xylitolem? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

Posłuchaj także: nagranie całej godziny audycji Dajesz radę 20.10.2017 <<<

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Żaneta Geltz (redaktor naczelna magazynu "Hipoalergiczni")

Data emisji: 20.10.2017

Godzina emisji: 14.07

kd/ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przepisy na domowe lody - od bananowych po miętowe

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 17:20
W lodach kupowanych w sklepach, oprócz mleka i owoców najczęściej znajdziemy też cukier, syrop glukozowo-fruktozowy, substancje spulchniające i inne dodatki, dlatego, jak przekonywała Jolanta Naklicka-Kleser, ten przysmak warto samodzielnie przygotowywać w domu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Cukrzyca. Jak się przed nią ochronić?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2017 15:07
W naszym kraju Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest 27 czerwca. - To choroba powodowana przez defekt wydzielania albo działania insuliny, czyli hormonu kontrolującego poziom glukozy we krwi - mówił Mariusz Gogól z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie lubisz "smaku" wody? Zastąp ją czymś... równie zdrowym!

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 15:57
Ludzki organizm aż w 60 proc. składa się z wody i nie może prawidłowo funkcjonować bez odpowiedniego jej spożycia. Dietetycy zalecają picie każdego dnia około 2,5 litra płynów. Dlaczego czasem nie mamy ochoty na wodę i czym warto ją zastępować?
rozwiń zwiń