Polak na Filipinach. "Te studia to zupełnie inny świat"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2017 16:10
Oprócz studiów na Ateneo de Manila University podróżował z Filipińczykami po Filipinach, poznał kulturę tego kraju, zobaczył największe slumsy oraz jedyny, zamieszkiwany przez ludzi cmentarz, w Manili.
Audio
  • Studia i życie codzienne na Filipinach - rozmowa z Maciejem Jasieńskim (Dajesz radę/Czwórka)
Maciej Jasieński na Filipinach
Maciej Jasieński na FilipinachFoto: arch. prywatne

- Moim marzeniem było wyjechanie na wymianę zagraniczną, pierwotnie myślałem o Francji albo Hiszpanii - wspominał Maciej Jasieński. Trafił jednak do Azji. - Na początku byłem bardzo zagubiony, ale Filipińczycy mówią świetnie po angielsku, są mega otwarci i pomocni, więc o wszystko mogłem zapytać - tłumaczył gość Czwórki. Jak opowiadał, tamtejsze studia nieco różnią się od polskich. - Nacisk położony jest na zajęcia grupowe, stawia się na współpracę. Wykłady zaś polegają na rozmowie i interakcji ze studentami, nie na monologu profesora - mówił w Czwórce.

Maciej Jasieński Ciężkie, zanieczyszczone powietrze, duża wilgotność - to wszystko sprawia, że ciężko oddycha się w Manilii. Trudności sprawiało mi także bardzo tłuste jedzenie, z dużą ilością surowych elementów

Jak przyznaje, wymiana nauczyła go pokory i docenienia tego co ma. Zderzenie z filipińską rzeczywistością, którą - jeszcze będąc w Polsce - wyobrażał sobie jako tropikalny raj, też było szokujące. Jak radził sobie podczas studiów, jak znalazł mieszkanie i ile kosztowało go życie na Filipinach? Jak wygląda studenckie życie Filipińczyków i czy rzeczywiście tamtejsze akademiki to niemalże "kurorty rodem z Hawajów"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Gość: Maciej Jasieński

Data emisji: 22.11.2017

Godzina emisji: 14.07

kd/kul

Czytaj także

Masz pomysł na siebie? Ubiegaj się o stypendium

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2016 17:43
- W programie Stypendium z Wyboru realizujemy marzenia młodych - studentów i świeżo upieczonych absolwentów. Skierowany jest on do tych wszystkich, którzy mają głowy pełne pomysłów - mówi Gabriela Rakowska z fundacji Absolwent.pl
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erasmus w Słowenii. Piękno przyrody, zabytki i... nauka

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2017 11:53
Słowenia - jeden z najbardziej zielonych krajów w Europie, pełen pięknych widoków. Jej stolicą jest Ljubljana - miasto, w którym Ola Pawelec spędziła pół roku na studenckiej wymianie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studia w Chengdu. Hot pot, karaoke i Wielki Budda

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2017 17:40
Paula Matosek studiowała na Sichuan University w mieście Chengdu na Insititute of South Asia, gdzie ona i jej kolega z Uniwersytetu Warszawskiego byli jedynymi Europejczykami w grupie zajęciowej. - To była podróż "last minute". Dowiedziałam się o niej na miesiąc przed wyjazdem, a dokumentów do załatwienia jest sporo - wspomina Paula Matosek. 
rozwiń zwiń