Zakrzepica. "Cichy zabójca", którego lepiej nie lekceważyć

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2018 15:14
Często przebiega bezobjawowo, ale może mieć bardzo groźne skutki dla zdrowia i życia. Szacuje się, że co roku prawie 100 tys. Polaków zapada na zakrzepicę żył głębokich i najczęściej chorują na nią kobiety. Bywa też nazywana "chorobą stewardes". 
Audio
  • Wszystko o zakrzepicy - co powinieneś wiedzieć o tej chorobie i jak się przed nią ustrzec? (Dajesz radę/Czwórka)
Zakrzepica dotyka także sportowców, którzy lekceważą drobne urazy i liczą na to, że ból w kończynach dolnych po prostu minie
Zakrzepica dotyka także sportowców, którzy lekceważą drobne urazy i liczą na to, że ból w kończynach dolnych "po prostu minie"Foto: Shutterstock.com/InnerVisionPRO

smutek deszcz 1200.jpg
Niebezpieczne skutki depresji. Jak z nią walczyć?

- Istotą tej choroby jest - jak wskazuje nazwa - powstanie zakrzepów wewnątrz żył, najczęściej w kończynach dolnych i miednicy, i powikłania po nich, np. zatorowość płucna - opowiadał lekarz kardiolog Maciej Kostrubiec. - Ryzyko zakrzepicy pojawia się np. w przypadku złamań, gdy dłuższy czas jesteśmy unieruchomieni. Dlatego wówczas zaleca się profilaktykę przeciwzakrzepową, najczęściej jest to podawanie heparyny podskórnie w małych dawkach.

Ból, niewielki obrzęk - to najczęstsze objawy zakrzepicy. Niestety, rzadko zwracamy na nie uwagę. - Skrzepy krwi mogą być dość duże i osiągać nawet do 1,5 cm średnicy, bo tak rozciągliwe mamy żyły. Jeśli je jednak zbagatelizujemy, a one dotrą do płuc, może to skończyć się tragicznie - mówił ekspert.  

Jakie są przyczyny zakrzepicy, jak się ja leczy, jakie są jej rodzaje? Dlaczego przypadłość ta nazywana jest "chorobą stewardes"? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Maciej Kostrubiec (lekarz kardiolog)

Data emisji: 10.04.2018

Godzina emisji: 14.07

kd/ac

Czytaj także

Lody, guma, cukier. Co jeść i jak dbać o zęby?

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2017 21:32
- Najważniejsze są dobre nawyki higieniczne. Jeśli rodzice od początku przyzwyczają dziecko do czyszczenia zębów, pielęgnacji i wizyt u dentysty, to wiemy co się z nami dzieje - mówi stomatolog, dr Małgorzata Skolimowska-Nakoneczna.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gęste, wypadające lub z łupieżem. Co mówią o nas włosy?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2017 12:15
- Cienkie i delikatne włosy to nie zawsze kwestia genetyczna, bo czasami może wynikać z chorób, zmian w organizmie lub złej pielęgnacji - mówi trycholog Anna Mackojć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ratuj życie. Jak zostać dawcą szpiku?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2017 13:26
Z badań wynika, że w Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Życie ratuje wówczas szpik, który otrzymać można od osoby niespokrewnionej. Dlatego tak ważne jest, by dawców szpiku było coraz więcej.
rozwiń zwiń