Polskie Radio
Section05
zakrzepica

TYLKO U NAS Skutki COVID-19. Powikłania po przejściu wirusa z perspektywy ekspertów

Ozdrowieńcy po COVID-19 długo mogą zmagać się jeszcze z różnymi dolegliwościami. Prof. Jan Szczegielniak, który w Głuchołazach prowadzi rehabilitację pulmonologiczną, podkreśla, że mówi się już o 200 powikłaniach mogących wystąpić nawet rok po przechorowaniu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA COVID-19 mózg choroba rehabilitacja zawał serca udar mózgu depresja społeczeństwo koronawirus

COVID-19. Czy po szczepionce AstraZeneca trzeba brać leki przeciwzakrzepowe?

Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała o występowaniu bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi w ciągu 14 dni od szczepienia preparatem firmy AstraZeneca. Podkreśliła jednocześnie, że korzyści ze stosowania tej szczepionki w zapobieganiu Covid-19 przewyższają ryzyko działań niepożądanych. Czy po przyjęciu AstraZeneki warto na wszelki wypadek przyjmować leki przeciwzakrzepowe? 
Zobacz więcej na temat:  zdrowie koronawirus COVID-19 Koronawirus w Polsce szczepionka szczepienia - raport

Czy żylaki są przeciwskazaniem do przyjęcia szczepionki AstraZeneca?

W połowie marca rządy wielu krajów zaprzestały szczepień preparatem firmy AstraZeneca w związku z podejrzeniami, że zgłaszane przypadki zakrzepów krwi mogą być rzadkim efektem ubocznym szczepionki. Europejska Agencja Leków (EMA) oceniła, że dostępne dane nie potwierdzają związku między szczepieniami a występowaniem zakrzepów i zaleciła dalsze używanie substancji.
Zobacz więcej na temat:  zdrowie koronawirus COVID-19 Koronawirus w Polsce szczepionka szczepienia - raport