Erasmus w Azerbejdżanie. Na styku religii i kultur

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2018 15:05
Większość studentów wyjeżdżając za granicę na wymianę studencką obiera sobie popularne kierunki takie jak kraje Europy Zachodniej czy Północnej. 
Audio
  • Michał Horbaczewski o wymianie w Baku: Erasmus to nie tylko życie studenckie, to także dzielenie się własnym kapitałem" (Dajesz radę/Czwórka)
Baku, stolica Azerbejdżanu
Baku, stolica Azerbejdżanu Foto: shutterstock/ Milosz Maslanka

hubert pleskot 2 1200.jpg
Hubert Pleskot. Pomaganie przez podróżowanie

Gość Czwórki zawsze schodził z utartych ścieżek. Działał w Młodzieżowym Parlamencie Europejskim, był uczestnikiem TEDx ADA, podczas którego opowiadał o przedsiębiorczości. Wyjazd do Azerbejdżanu był kolejnym wyzwaniem, o którym opowiada jako o trudniej, ale niezwykle cennej lekcji. 

Stolica Azerbejdżanu - Baku uznawana jest za jedną z najbardziej nowoczesnych na świecie. To z tego miasta wyruszył w poszukiwaniu szklanych domów Cezary Baryka bohater powieści "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego i to tam Alfred Nobel dorobił się swojej fortuny. Co w egzotycznym, kaukaskim kraju zachwyciło gościa audycji "Dajesz radę" Michała Horbaczewskiego? - Mogłem wyjechać gdziekolwiek, ale w Polsce zatrzymywały mnie obowiązki - praca i studia. Azerbejdżan pojawił się na liście krajów, w drugiej turze naboru do programu Erasmus. Stwierdziłem, że to coś nowego, egzotycznego, chciałem spróbować - mówił student. 

Co najbardziej zaskoczyło go w tym kraju? - Przede wszystkim ceny. Baku nie jest - w przeciwieństwie do tego, co mogłoby się wydawać - tanim miastem. Pomiędzy stolicą, a pozostałą częścią kraju istnieją ogromne ekonomiczne dysproporcje. Można je porównać do Moskwy, gdzie poziom życia i ceny są bardzo wysokie, a pozostałą częścią tego państwa - opowiadał. 

Co mieszkańcy Azerbejdżanu wiedzą na temat Polski i Polaków? Jak wygląda życie studenckie w Baku? Studenci jakich krajów przyjeżdżają na wymianę studencką na Kaukaz? M.in. o tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Tylczyńska

Gość: Michał Horbaczewski (student, uczestnik wymiany w ramach programu Erasmus Plus w Baku, stolicy Azerbejdżanu)

Data emisji: 30.05.2018

Godzina emisji: 14.07

ac/kd

Czytaj także

"Zwiedzanie świata nie polega na braniu, lecz na dawaniu"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2018 10:00
- Podróżowanie nie polega na tym, by czegoś oczekiwać, np. darmowej podwózki czy noclegu. Warto dawać ludziom jak najwięcej od siebie, otworzyć oczy i umysły na to, co nas otacza - przekonywał Włodek Nielipiński, twórca bloga "Pan Czosnek w podróży", który przez trzy miesiące pracował w Azji jako wolontariusz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolonturystyka. Jak połączyć pasję pomagania z podróżowaniem

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2018 15:00
Wolontariaty zagraniczne, m.in. w Afryce czy Azji, stają się powszechnym sposobem spędzenia wakacji. Jak wybierać oferty wolontariatu, by nie dać się "naciąć"?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróże z misją. Jak zwiedzać świat i pomagać?

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2018 14:05
- Naszą misją jest umożliwienie autentycznego poznania innego człowieka. Najlepiej, żeby był to człowiek z dalekiego kraju, ponieważ mamy wówczas możliwość poznania innej kultury, innych nawyków, innej codzienności - mówi Lidia Kilińska-Dłabich, założycielka portalu dla wolontariuszy Travelwithmission.com, autorka "Dziennika Podróżnika".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielobarwne i wielowymiarowe Indie Joanny Mazumdar

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2018 16:00
Joanna Mazumdar jest Polką, która od 5 lat mieszka w Indiach. - Pierwsze, co zobaczyłam to ogrom ludzi. Potem zdałam sobie sprawę, że Indie to ogrom wszystkiego. Intensywność tego kraju jest oszałamiająca- opowiada.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hubert Pleskot. Pomaganie przez podróżowanie

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 14:42
Mieszkał już w 56 krajach, a ma zaledwie 24 lata. Podróżując, regularnie wysyła pocztówki z każdego miejsca, które odwiedza, w zamian za darowiznę na rzecz fundacji charytatywnych. 
rozwiń zwiń