Jak mówić do dzieci, żeby nas słuchały?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2018 15:20
- Spokojnie i niegłośno, bo dzieci nie lubią nerwowego i podniesionego głosu. I mówić jasno o tym, na czym nam zależy - radzi psycholog Urszula Moszczyńska.
Audio
  • Jak wychować szczęśliwe dziecko? (Dajesz radę/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Seasontime/Shutterstock.com

Urszula Moszczyńska W życiu dziecka niezbędne są granice. One budują jego bezpieczeństwo

Prosta zależność pomiędzy uczuciami a zachowaniem dziecka polega na tym, że kiedy dziecko czuje się dobrze, to dobrze się zachowuje. - Na samopoczucie i dobrostan dziecka wpływają nasze relacje. Jedną ze składowych jest na przykład nasz stosunek do uczuć dziecka. Przy czym należy pamiętać, że nasza akceptacja tych uczuć nie musi oznaczać przyzwolenia na wszystko - zaznacza gość Czwórki. 


Czytaj także
dzieci warzywa 1200.jpg
Gofry, chipsy, frytki - dieta dzieciaków na wakacje?

Zgodnie z najnowszymi trendami w psychologii bliskości rodzic powinien zaopiekować się uczuciami dziecka. - Nie należy zaprzeczać emocjom dziecka. Jeśli przewróci się na placu zabaw i stłucze kolano, nie mówmy: nic się nie stało. Jeśli będzie musiało pożegnać się kotem, papugą, chomikiem, dajmu mu szansę przeżyć żałobę - radzi psycholog i podpowiada jak m.in. zachęcić dziecko do samodzielności i do współpracy z innymi oraz co zrobić, żeby najmłodszych nauczyć porządku.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Urszula Moszczyńska (psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej na warszawskim Natolinie)

Data emisji: 22.06.2018

Godzina emisji: 14.07

kul/ac


Czytaj także

(Nie)grzeczne dzieci chcą zasad, granic i miłości

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 17:24
- Grzeczność dla każdego jest czymś innym, bo mamy różne normy, różne zasady, według których chcemy wychowywać dzieci - mówi Małgorzata Bajko, psychoterapeutka, współautorka książki "(Nie)grzeczni". - Na pewno dziś słowo "niegrzeczność" jest nadużywane - dodaje.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak urządzić pokój dla dziecka?

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2017 09:15
- Najważniejsze jest dostosowanie mebli do do wieku, potrzeb i wzrostu dziecka. Warto podzielić pokój na strefy do nauki, zabawy i spania - mówiła Agnieszka Placha, blogerka znana jako Pani Kredka.
rozwiń zwiń