(Nie)grzeczne dzieci chcą zasad, granic i miłości

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2016 17:24
- Grzeczność dla każdego jest czymś innym, bo mamy różne normy, różne zasady, według których chcemy wychowywać dzieci - mówi Małgorzata Bajko, psychoterapeutka, współautorka książki "(Nie)grzeczni". - Na pewno dziś słowo "niegrzeczność" jest nadużywane - dodaje.
Audio
  • Małgorzata Bajko, psychoterapeutka opowiada o (nie)grzecznych dzieciach (Strefa prywatna/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay/roakley1

Tarzanie się dziecka po ziemi w sklepie z zabawkami, jego głośne śpiewanie w tramwaju czy zadawanie 1000 różnych pytań w kolejce do lekarza, to tylko niektóre z sytuacji, które mogą nas irytować jako rodziców czy obserwatorów. Bardzo łatwo mówimy wtedy, że dziecko jest "niegrzeczne". Jednak gość Czwórki zwraca uwagę, że dane zachowanie malucha może wynikać z pewnego braku umiejętności wyrażania emocji, z niewiedzy jak zachować się w danej sytuacji. - Dorosły czasem nie wie jak się zachować, a co dopiero małe dziecko - mówi Małgorzata Bajko.

Czy w związku z tym, możemy założyć, że nie ma niegrzecznych dzieci, a tylko te niezrozumiane? Jak stawiać dziecku granice i trzymać wspólny rodzicielski front? Jak reagować na pouczające nas, rodziców, uwagi innych dorosłych i kiedy spojrzeć na dziecięcy warkoczyk jak na coś najważniejszego na świecie? - o tym rozmawialiśmy w "Strefie Prywatnej".

***

Tytuł audycji: "Strefa Prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Materiał: Kaja Zemła

Gość: Małgorzata Bajko (psychoterapeutka, współautorka książki "(Nie)grzeczni")

Data emisji: 12.09.2016

Godzina emisji: 20.07

pj/jsz

Czytaj także

Precz z prasowaniem! Dlaczego nie lubimy pracy w domu?

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2016 16:25
Niemal co drugi Polak nie przepada za prasowaniem - według 47 proc. mężczyzn i 43 proc. kobiet jest to najgorszy obowiązek domowy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorosłość i tęsknota. Jak opuścić rodzinny dom?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2016 11:30
– Wszystkie emocje, które są związane z rozłąką, czyli tęsknota, smutek, poczucie osamotnienia, można oswoić – mówiła psycholog i psychoterapeutka Anna Jędrzejuk.
rozwiń zwiń