X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Zakopane - dziś Krupówki i Morskie Oko, kiedyś kolonia artystyczna

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2018 15:00
- Zakopane można w usytułować na mapie europejskich kolonii artystycznych końca XIX i początku XX wieku, czasów modernizmu - mówił Tomasz Drzewiecki, historyk sztuki.
Audio
  • Zakopane – kiedyś mekka artystów i poetów, dziś stolica polskiej turystyki górskiej (Klucz kulturowy/Czwórka)
Zakopane, 1935 r.
Zakopane, 1935 r. Foto: Brzostowska/Shutterstock

Nieskrępowana więzami cywilizacji przyroda, skalne szczyty, na które człowiek wspinał się fizycznie, duchowo i artystycznie niosły ze sobą poetycki i patriotyczny ładunek Tomasz Drzewiecki

- W Europie takich kolonii było mnóstwo. Od Skandynawii po południe Europy, od Wschodu po Zachód. Zakopane na tym tle jest wyjątkowe - opowiadał rozmówca Justyny Majchrzak. 

- Razem z upadkiem monarchii habsburskiej, w ferworze entuzjazmu, nagle, w Zakopanem - niewielkim mieście, które już żyło życiem artystycznym pod dyktatem Stefana Żeromskiego utworzono niepodległą republikę - Rzeczpospolitą Zakopiańską nie wiedząc jeszcze, że już niedługo cała Rzeczpospolita stanie się niepodległa. Teren Tatr, rozpięty między szczytami, kojarzył się z ostoją polskości, z wolnością - zauważał historyk.

turysta mapa wyjazd wycieczka plecaki 1200.jpg
Polska z plecakiem. Zacznij od "mikrowypraw"

W audycji opowiadaliśmy o Witkacym, który był jednym z pierwszych dokumentalistów polskiej kolei w Zakopanem, jak z ekskluzywnej kolonii artystycznej miasto zamieniło się w turystyczną bazę wypadową i kim był legendarny opiekun Schroniska w Dolinie Roztoki. Rozmawialiśmy także o sukcesach polskich himalaistów. Zapraszamy do wysłuchania nagrania. 

***

Tytuł audycji: Klucz Kulturowy

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Gość: Tomasz Drzewiecki, historyk sztuki; Anna Czerwińska - polska himalaistka, zdobywczyni Korony Ziemi; Roman Gołędowski - redaktor naczelny wydawnictwa Annapurna, organizator Warszawskiego Przeglądu Filmów Górskich; Anna Krupa - opieknunka Schroniska w Dolinie Roztoki; Joanna Grzymowska, Łukasz Zacny - podróżnicy, autorzy bloga "Szlakami Naszego Życia".

Data emisji: 8.09.2018

Godzina emisji: 15.17

ac/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gdy turystki idą w góry... stawiają na estetykę

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2016 11:50
Świadomość górskich turystów rośnie z roku na rok. Mimo to wciąż na tatrzańskich szlakach spotykamy damy w klapkach czy panów w japonkach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Podróż to dostrzeganie czegoś nowego"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 19:56
- Nie trzeba wyjeżdżać daleko, żeby przeżyć podróż - mówi w Czwórce podróżniczka i fotografka Iwona El Tanbouli-Jabłońska, dyrektorka artystyczna odbywającego się w dniach 23-24 września we Wrocławiu Festiwalu Podróżników National Geographic. Gdzie ją ostatnio nogi poniosły?  
rozwiń zwiń