Lekcja dorosłości, czyli jak kontrolować domowe wydatki?

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 19:39
- Świetnym momentem na stworzenie własnego, autorskiego systemu zarządzania pieniędzmi jest wyjazd na studia. Wówczas musimy szybko stać się dorośli. Warto dokładnie przeanalizować, kiedy i na co "pieniądze same się wydają" - mówi Dominika Nawrocka z bloga "Kobieta i pieniądze". 
Audio
  • Jak kontrolować domowe wydatki? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Melpomene/Shutterstock.com

oszczędzanie pieniądze skarbonka 1200.jpg
Skuteczne oszczędzanie ? Postaw sobie realne cele

Trzeba ustalić źródła wydatków, pomyśleć, co rzeczywiście jest nam niezbędne, podzielić wydatki na grupy, zsumować i przeanalizować. - W studenckim budżecie ok 60 proc. przychodów to koszty życia, czyli żywności, akademika, bądź mieszkania, transportu. Na "drugie życie", czyli zabawę oraz kulturę i oszczędzanie powinno pozostać ok. 40 proc. - tłumaczyła w Czwórce Dominika Nawrocka i zdradzała sposoby na to, by tego podziału pilnować. - Zróbmy to od razu, gdy tylko dostaniemy pieniądze. Warto podzielić je na określone kwoty i umieścić na różnych rachunkach bankowych.

Utrata płynności finansowej jest nieprzyjemna i wymaga doraźnego "gaszenia pożarów". Jak ich unikać? Czym są tygodniówki i jak ustalić ich wysokość? Komu przysługują kredyty studenckie, a kto i kiedy może ubiegać się o dofinansowanie z uczelni? Czym budżet studencki różni się od tego "dorosłego"? I czemu ten budżet jest jak… wanna? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Justyna Majchrzak

Goście: Dominika Nawrocka (autorka bloga i książki "Kobieta i Pieniądze", propagatorka edukacji finansowej kobiet)

Data emisji: 23.10.2018

Godzina emisji: 14.15

kd/pg

Czytaj także

Finanse w związku, czyli jak żyć razem długo i szczęśliwie

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 16:06
Podobno kłótnie o pieniądze najszybciej zabijają miłość. Jak o nich rozmawiać, skoro dla wielu z nas finanse to temat tabu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Karta czy gotówka? Pieniądze na wakacjach

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2018 20:23
Czy na zagraniczne wakacje lepiej zabrać ze sobą kartę, czy gotówkę - co bardziej się opłaca i która z tych opcji jest bezpieczniejsza?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wakacje po polsku. Czy stać nas na urlop?

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 19:55
- Z badań wynika, że Polak do 35. roku życia na tegoroczne wakacje wyda ok. 1700 zł. Powyżej 4000 zł wyda zaledwie 6 proc. Polaków - wyliczali w Czwórce eksperci, Marek Zuber i Marcin Matyja.
rozwiń zwiń