Wścieklizna. Czego nie wiesz o tej chorobie?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 13:48
Wścieklizna dotyczy głównie zwierząt, ale jest tzw. zoonozą, czyli chorobą odzwierzęcą, na którą mogą zapadać także ludzie. - To wciąż jest choroba, której powinniśmy się obawiać. Możemy jedynie starać się jej zapobiegać - mówi dr Katarzyna Płoneczka-Janeczko.
Audio
  • Wścieklizna - choroba, która dotyka nie tylko zwierzęta (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay

Wirus wścieklizny może prowadzić m.in. do zmiany zachowania zwierząt. Z łagodnych zamieniają się w bestie i odwrotnie, groźne zwierzęta stają się potulne. - Choroba atakuje układ nerwowy, przekładając się na behawioryzm zwierząt. Dlatego nasz niepokój powinien wzbudzić brak lękliwości u dzikich osobników, zaburzona koordynacja ruchowa, czyli nieprawidłowe poruszanie się, a także hydrofobia, czyli wstręt do wody - mówiła ekspertka w Czwórce. Jak tłumaczyła, teoretycznie zagrożenie stanowią wszystkie gatunki stałocieplne, czyli zarówno jeże, jak i kuny, psy, koty czy lisy. - Jednak ze statystyk wynika, że najczęściej zagrożenie stanowią lisy, szopy, czy nietoperze - podkreślała dr Katarzyna Płoneczka-Janeczko.

ZOBACZ TAKŻE Małe ssaki w domu. Odżywianie i właściwa opieka >>>

Niestety, obecność domowego pupila zwiększa zagrożenie zakażenia jego posiadaczy, dlatego właśnie wprowadzono obowiązkowe szczepienia przeciwko wściekliźnie oraz wiele innych obostrzeń poprawiających nasze bezpieczeństwo. Jak zapobiegać zakażeniu wścieklizną, jak wyglądają procedury dotyczące szczepień naszych pupili?

W Radiowej Poradni Zwierząt pacjentów przyjmował dr Marcin Jankowski, specjalista gastroenterolog weterynaryjny, a w cyklu Encyklopedia Zwierząt opowiadaliśmy o samotności papug. Posłuchaj nagrania całej godziny audycji "Dajesz radę", 8.04.2019 >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: dr Katarzyna Płoneczka-Janeczko (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Zakład Chorób Zakaźnych)

Data emisji: 8.04.2019

Godzina emisji: 14.08

kd/ac

Czytaj także

Zapasy na zimę? Te zwierzęta już zaczęły je robić

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 15:00
Jesień to w świecie przyrody ostatni dzwonek na zgromadzenie zapasów. Zarówno ptaki jak i jeże wciąż starają się zdobyć jak najwięcej pożywienia, które pozwoli im przetrwać zimę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kleszcze nie śpią w zimie. Jakie nowe choroby grożą twojemu psu i kotu?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 19:05
- Kropelki, wylewane na kark i działające przez miesiąc, tabletki, działające przez kwartał, czy obroże działające od miesiąca do ośmiu - w gabinetach weterynaryjnych dostępnych jest mnóstwo preparatów przeciwko kleszczom i pchłom - tłumaczy dr Dawid Jańczak.
rozwiń zwiń