X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Aleksandretty, sterniczki, żółwie i szopy. Co dalej z obcymi gatunkami?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 21:12
Trwają prace nad ustawą o gatunkach obcych i inwazyjnych. Jej wprowadzenie powinno zainteresować posiadaczy takich gatunków jak żółw czerwonolicy, aleksandretta obrożna, sterniczka jamajska czy gęsiówka egipska.  
Audio
  • O nowych przepisach dotyczących gatunków obcych opowiada Jakub Romanowski. Co zmieni się dla właścicieli takich zwierząt? (Dajesz radę/Czwórka)
Żółw czerwonolicy
Żółw czerwonolicyFoto: ArtMediaFactory/Shutterstock.com

Jest podejście, że wprowadzanie nowych gatunków do środowiska to "urozmaicanie go". Ale trzeba pamiętać, że to jest działanie na krótką metę Jakub Romanowski

Na ten akt prawny - zdaniem gospodarza audycji - czeka też wielu miłośników dzikiej przyrody. Jak dotąd kwestia gatunków obcych nie była ściśle regulowana w naszym kraju, mimo odpowiednich przepisów zawartych w dyrektywach unijnych, które wymuszają na państwach członkowskich tego typu zmiany. Gatunek obcy i gatunek obcy inwazyjny - to pojęcia, które warto rozdzielać. - Gatunki obce to gatunki wprowadzone do naszego środowiska przez człowieka poza naturalnym zasięgiem ich występowania. Gatunki inwazyjne zaś to gatunki obce, które dodatkowo mają charakter bardzo ekspansywny, powodują eliminację niektórych rodzimych gatunków, bądź znacznie ją ograniczają - tłumaczył Jakub Romanowski. - Dziś istnieje kilka list gatunków obcych i inwazyjnych, jedna z nich zawiera aż 52 pozycje. Gatunki te nie mają tu wrogów naturalnych, konkurują z naszymi o pokarm i nierzadko mają pasożyty, które im nie szkodzą, ale w naszych warunkach są zabójcze dla rodzimych zwierząt.

ZOBACZ TAKŻE Gatunki inwazyjne. Jak zagrażają naszej przyrodzie? >>>

Psittacula krameri - aleksandretta obrożna to gatunek średniego ptaka z rodziny papug wschodnich, zamieszkujący środkową Afrykę i Półwysep Indyjski z Cejlonem/Volodymyr Dvornyk / Shutterstock.com Psittacula krameri - aleksandretta obrożna to gatunek średniego ptaka z rodziny papug wschodnich, zamieszkujący środkową Afrykę i Półwysep Indyjski z Cejlonem/Volodymyr Dvornyk / Shutterstock.com

Izolowanie gatunków inwazyjnych – jedno z założeń nowej ustawy

Jak przekonywał ekspert, gatunki inwazyjne to jedno z trzech największych zagrożeń dla naszej rodzimej fauny. - W nowych przepisach przewidujemy wprowadzenie tzw. azyli, czyli ośrodków dysponujących systemami szczelnej izolacji, których zadaniem będzie "przejmowanie" odłowionych przedstawicieli gatunków inwazyjnych - mówił gość Czwórki. - Wprowadzone mają być także zmiany w postępowaniu w ośrodkach rehabilitacji zwierząt. Dziś, po wyleczeniu, zwierzęta wypuszczane są z powrotem do ekosystemu. To powinno się zmienić.

Co jeszcze zmieni się po wprowadzeniu nowych przepisów? Jakie jeszcze gatunki uznaje się za niebezpieczne dla naszego środowiska? I co powinien dziś zrobić ktoś, kto znalazł np. rannego jenota, uznawanego za gatunek inwazyjny? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

Zapraszamy także do wysłuchania nagrania całej godziny audycji >>> w której m.in.pytania od naszych słuchaczy, a także spotkanie z lekarzami weterynarii, którzy wyjaśniają, w jaki sposób zapobiegać zastojowi jaj u ptaków, i co zrobić, gdy dotkniemy kumaka.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Jakub Romanowski (Naczelnik Wydziału ds. Ochrony Gatunkowej w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska)

Data emisji: 23.09.2019

Godzina emisji: 14.17

kd/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czym dokarmiać ptaki zimą? "Chleb jest bardzo szkodliwy"

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 16:30
Wysypujemy im smakołyki do karmników, zwłaszcza zimą, kiedy jedzenia w przyrodzie jest mniej. Czy podawany przez nas pokarm jest właściwy dla konkretnych gatunków ptaków?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przejścia życia. Jak ratować leśne zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 17:56
Na autostradach i drogach ekspresowych coraz częściej można spotkać konstrukcje, przypominające mosty nad drogą. Czym są i w jaki sposób pomagają ratować życie leśnym zwierzętom?
rozwiń zwiń