Gekon w domu. "To nie są zwierzęta, do których będziemy się codziennie przytulać"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 14:30
Te jaszczurki są jedną z najliczniejszych grup gadów występujących na świecie. Ich różnorodność, przepiękne ubarwienie, a także stosunkowo małe wymagania względem utrzymania w domach sprawiły, że stały się one popularnymi zwierzętami hodowlanymi. Ale mają swoje wymagania, do których przyszły właściciel musi umieć się dostosować.
Audio
  • O gekonach opowiada Anna Modlińska. Mówimy także m.in. o królikach i... wielkanocnych barankach (Dajesz radę/Czwórka)
Gekon
GekonFoto: Dariusz Sankowski/pixapay.com

Gekony to od kilku lat hit wśród terrarystów. Jak przekonywała Anna Modlińska, która na co dzień zajmuje się hodowlą tych gadów, gekony znacznie różnią się od popularnych jaszczurek, np. zwinki czy żyworódki, występujących na wolności w Polsce. - Gekony dzielimy na nocne i dzienne. Zwierzęta te potrafią chodzić po ścianach i z tego najczęściej są kojarzone - opowiadała ekspert. - Nie mają powiek, a oczy nawilżają za pomocą dość długiego języka. Łączy je też możliwość utraty ogona, choć oczywiście nie wszystkie gatunki to robią. Gekony olbrzymie, czyli te największe żyjące na Ziemi nie mają tej umiejętności - ze względu na swój rozmiar potrafią obronić się inaczej.  

Obecnie możemy podziwiać wiele form barwnych, wyhodowanych przez terrarystów zajmujących się utrzymywaniem gekonów.​ - Gekony przeróżnych rodzajów nadają się na "pierwsze zwierzę", ale należy pamiętać, że terrarystyka to nie to samo, co życie w domu z psem czy kotem. To nie będą zwierzęta do tulenia czy noszenia w kieszeni, bo bywają agresywne. Ważne, by obserwować zwierzę i słuchać go, niewskazane jest zabieranie go każdego dnia z terrarium - mówiła ekspertka. 

W audycji sprawdziliśmy także, który z królików jest najmniejszy na świecie i czym różnią się króliki od zajęcy, a także jakie tradycje związane są z pojawieniem się na naszych wielkanocnych stołach baranków. ZOBACZ WIĘCEJ Szklane pułapki - dlaczego ptaki giną w miastach >>>

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Kacper Kowalczyk

Gość: Anna Modlińska (hodowca gekonów)

Data emisji: 30.03.2020

Godzina emisji: 14.07

Anna Modlińska 

Na audycję "Dajesz radę" zapraszamy w poniedziałek (13.04) po godz. 14.05. Program poprowadzi Kacper Kowalczyk. 

kul


Zobacz więcej na temat: Czwórka hobby zwierzęta
Czytaj także

Jak pracuje groomer? "Fryzjer i przyjaciel zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 14:00
- Czeszemy psy, kąpiemy z użyciem specjalnych kosmetyków, obcinamy pazurki, trymujemy, strzyżemy sierść. Czasem pracujemy też nad zachowaniem nie tylko psa, ale i klienta - mówiła Karolina Mroczek, groomerka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fotografia kynologiczna. "Zawód dla ludzi z pasją"

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2019 16:24
Fotografia kynologiczna to połączenie pasji fotografowania i miłości do psów. Jednak, choć z pozoru wydaje się zajęciem łatwym i przyjemnym, wcale takim nie jest.
rozwiń zwiń