La dolce vita. Lekcje włoskiego z TikToka i "Suburrii"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 15:50
Podobno języka włoskiego najszybciej uczą się ci, którzy interesują się muzyką, filmem albo kuchnią. 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: FXQuadro/Shutterstock.com

Posłuchaj
03:46 [CZWORKA]Dajesz rade (PCM) 6 sierpień 2020 wloska muzyka.mp3 Piosenki do nauki języka włoskiego (Dajesz radę/Czwórka) 

Włoski z Emanuelem Aloia

Jedną z najpopularniejszych włoskich piosenek na TikToku jest "Il Bacio di Klimt" 21-letniego Emanuela Aloia. Słowa w niej użyte na pewno przydadzą się każdemu, kto planuje wycieczkę do słonecznej Italii. - To oczywiście utwór o miłości, jest w nim dużo metafor i odniesień do sztuki, bo Emanuele jest absolwentem szkoły artystycznej - opowiada Gaia Bisignano. - Tytuł tej piosenki można przetłumaczyć jako "nasza miłość pozostanie silna i trwała", a sam przebój powstał w okresie kwarantanny. Nazwisko Gustava Klimta  w tytule nie jest przypadkowe, bo tak nazywa się jedno z jego dzieł - dodaje.

Il Bacio di Klimt (Quarantine Video) / Emanuele Aloia


Posłuchaj
17:52 [CZWORKA] Dajesz rade 6 sierpień 2020 lekcje wloskiego.mp3 Jak nauczyć się języka włoskiego? (Dajesz radę/Czwórka) 

Jak mówią mieszkańcy Rzymu?

W nauce języka włoskiego może też pomóc "Suburra", czyli najpopularniejszy obecnie włoski serial w Polsce. Bohaterowie mówią tam w dialekcie romanesco. - Język włoski jest silnie zróżnicowany dialektami, a jego współczesna forma oparta jest przede wszystkim na dialekcie toskańskim - przyznaje rozmówczyni Ani Hardej. - Romanesco, czyli dialekt rzymski, jest bardzo zbliżony do języka włoskiego i to na tyle, że dość szybko można go zrozumieć. Porozumiewają się nim mieszkańcy Rzymu i okolic. Można go też usłyszeć w filmach i w muzyce - dodaje gość Czwórki.

Posłuchaj także: Seriale do nauki języków obcych. "Dark" jak lekcja niemieckiego >>>

"Suburra" - oficjalny zwiastun / Netflix

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziAnna Hardej

Gość: Gaia Bisignano (tłumaczka i nauczycielka języka włoskiego)

Data emisji: 06.08.2020

Godz. emisji: 14.09

kul


Czytaj także

Jak uczyć się języków obcych? "Najlepiej po prostu rozmawiać"

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2015 15:48
Gdzie uczyć się języków obcych w okresie wakacyjnym, kiedy drzwi szkoły są zamknięte na głucho? Najskuteczniejsze metody polecał poliglota Chris Terzoni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Shepherd's pie - domowy sposób na zapiekankę pasterską

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2020 12:00
W Czwórce odczarowywaliśmy kuchnie brytyjską i irlandzką. Jedną z kultowych potraw rodem z tamtego regionu jest shepherd's pie, czyli zapiekanka pasterska. To danie idealne na obiad, ale także na sycącą kolację.
rozwiń zwiń