Uwaga na phishing! Nie daj się złowić w sieci!

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2020 22:46
Jak odróżnić prawdziwą wiadomość od fałszywej? Skąd wiemy, że pochodzi z pewnego źródła? Phishing - "metoda na wnuczka" w świecie internetu jest realnym zagrożeniem. Sprawdzamy, co to jest i jak nie dać się oszukać.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/sdecoret
streaming 1200.jpg
Koniec streamów na fejsie. Powstaną miliony platform

Cyberprzestępcy nie ustają w wymyślaniu nowych metod wyłudzania informacji i pieniędzy. Bazując na naszych emocjach i potrzebach, wyłudzają dane, których nigdy byśmy nie podali nieznajomemu. W swoich metodach bazują na phishingu. Co to jest?


Posłuchaj
15:03 _PR4_AAC_phising_all_ 2020_10_14.mp3 W audycji z Joanną Wziątek, ekspertem ds. cyberbezpieczeństwa, rozmawiamy o oszustwach internetowych (Dajesz Radę/Czwórka)

- Istnieją trzy podstawowe rodzaje phishingu. W większości przypadków każdy z nas się spotkał z którąś jego wersją - mówi Joanna Wziątek, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa. - Jest to rodzaj oszustwa internetowego, gdzie cyberprzestępca, podszywając się pod jakąś instytucję lub znajomego, usiłuje wyciągnąć od nas poufne informacje takie jak dane do logowania, hasła, numery kont itd.

dziewczyna kawa kawiarnia internet telefon smartfon 1200.jpg
E-uzależnienie. Jak uwolnić się od życia w internecie?

Możemy się więc spotkać z:

  • phishingiem - jest to wysyłanie bardzo dużej ilości wiadomości do wszystkich. Takie wiadomości możemy otrzymać np. od firmy, którą znamy. Może to być prośba o przelew, wiadomość z uczelni czy z banku; 
  • spear phishingiem - w tym wypadku dostajemy wiadomość od kogoś, kogo już na pewno znamy i kto może nas skłonić do tego, żebyśmy kliknęli link i np. podali kod blik, pożyczając pieniądze;
  • whale phishingiem - najrzadziej spotykany, z wielorybem (whale) w nazwie, oznacza polowanie na naprawdę grube ryby. W tym wypadku cyberprzestępcy kierują wiadomości do dyrektorów lub osób zajmujących wysokie stanowiska, aby nakłonić ich do wydania dyspozycji np. uregulowania fałszywej faktury.

Czytaj także:

Jak tłumaczy ekspert wszystkie formy phishingu są próbami wyłudzenia pieniędzy poprzez szybkie kliknięcie i zrobienie przelewu lub nakłonienie nas do podania naszych danych do logowania np. do social mediów lub banku.

- Zasadniczo cyberprzestępcom chodzi o przejęcie informacji, które mogą później sprzedać lub wykorzystać - wyjaśnia ekspertka. - Pojawiają się też bardziej wyrafinowane przestępstwa - poprzez taki link w czyimś komputerze można zainstalować program do szpiegowania. Zdarza się też, że ktoś wynajmuje cyberprzestępcę do szantażowania lub ośmieszenia kogoś.

haker free 100.jpg
Jak chronić dane w sieci? "Przestępcy wiedzą o tobie wszystko"

Jak się chronić?

Tarczą może być dla nas dobry program antywirusowy, ale czasem może się to okazać niewystarczające.

Zachowajmy czujność, otwierając wiadomość od koleżanki typu "kliknij i zagłosuj na mnie" - zanim klikniemy, sprawdźmy, o co chodzi, kontaktując się z nią. Tak samo postępujmy w przypadku innych podejrzanych maili czy wiadomości. Jeśli mamy wątpliwości, zadzwońmy do instytucji lub banku i upewnijmy się, że rzeczywiście wysyłali do nas informację.

Zobacz także:

- Jeżeli już jednak pieniądze z naszego konta w nieuczciwy sposób znikną, możemy to zgłosić na policję. Przypadki zaś włamań dokonanych przez hakerów - u administratora sieci lub w Polskim Zespole Reagowania na Incydenty Komputerowe, w skrócie CERT. Na ich stronie można również znaleźć informacje o najnowszych wirusach i atakach hakerskich - podpowiada Joanna Wziątek. 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Marta Hoppe

Gość: Joanna Wziątek, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa

Data emisji: 14.10.2020

Godz. emisji: 14.09

aw


Czytaj także

Internet w czasie pandemii. Przez gąszcz fake newsów i fałszywych aukcji

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 20:00
Nasze życie towarzyskie i zawodowe toczy się ostatnio głównie w internecie. To tam pracujemy, kupujemy, rozmawiamy i ta sytuacja otwiera nowe możliwości hakerom. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zeszyty czy laptop? Szkolna wyprawka na nowe czasy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2020 20:00
Nowy rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, wraz z nim do klas, po dłuższej niż zazwyczaj przerwie, wkroczą też uczniowie. Nowe technologie w czasie lockdownu okazały się niezbędne w nauce zdalnej. Niewykluczone, że w przyszłości znów mogą się przydać.
rozwiń zwiń