Internet w czasie pandemii. Przez gąszcz fake newsów i fałszywych aukcji

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2020 20:00
Nasze życie towarzyskie i zawodowe toczy się ostatnio głównie w internecie. To tam pracujemy, kupujemy, rozmawiamy i ta sytuacja otwiera nowe możliwości hakerom. 
Audio
  • Jak dbać o bezpieczeństwo w sieci? (Dajesz radę/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/PR Image Factory

Cyberprzestępców, którzy wzmożyli swoją aktywność w czasie pandemii to tworzący nieistniejące sklepy i aukcje internetowe (tylko w styczniu powstało 16 tysięcy nowych domen internetowych). To, czy sklep rzeczywiście istnieje i w sposób zgodny z prawem sprzedaje swoje produkty w sieci jesteśmy w stanie sprawdzić na własną rękę, choć będzie to od nas wymagało odrobiny cierpliwości.

- Dobrym znakiem jest np. to, jeśli w pasku adresu po lewej stronie kłódka świeci się na kolor zielony. Oznacza to, że właściciel tej strony wykupił certyfikat, który jest swojego rodzaju "dowodem osobistym" strony internetowej. Rozwińmy ten certyfikat i sprawdźmy jakie informacje są w nim zawarte - radziła Joanna Wziątek, specjalistka od cyberbezpieczeństwa. - Pamiętajmy, że transakcje, które przeprowadzamy w internecie zabezpiecza bank. W przypadku oszustwa możemy się do niego zwrócić o pomoc w odzyskaniu utraconych środków - mówiła.

W ostatnim czasie mamy też spory problem ze zjawiskiem fishingu, czyli wiadomości mailowych i SMS, które proszą nas o podanie informacji na nasz temat. Nigdy nie podawajmy danych do logowania, nie klikajmy też w podejrzane linki. - Udostępniamy w ten sposób dostęp do naszych pieniędzy przestępcom. W razie wątpliwości zadzwońmy do banku zanim w cokolwiek klikniemy - przestrzegała ekspert. 

Nie dajmy się nabrać na promocje, cudowne leki, czy obietnice produktów, które możemy kupić w wyjątkowo niskiej cenie. O bezpieczeństwo powinniśmy też zadbać przy korzystaniu z video chatów i mediów społecznościowych. O tym jak zabezpieczyć te połączenia rozmawialiśmy z Joanną Wziątek. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Marta Hoppe

Goście: Joanna Wziątek, specjalistka od cyberbezpieczeństwa

Data emisji: 15.04.2020

Godz. emisji: 15.09

ac


Czytaj także

Życie jak z obrazka. Społecznościówki i samoakceptacja

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2020 17:00
W czasach narodowej kwarantanny blogerzy, influencerzy mają ręce pełne roboty, a my chętnie konsumujemy ich treści. - To, co oglądamy ma na nas ogromny wpły. Widząc "idealne życia" zaczynamy wierzyć, że one istnieją naprawdę - mówi dietetyk Barbara Dąbrowska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prima aprilis. Jak nie dać sobie rady?

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2020 22:06
Przypalony obiad, kiepska stylówka i fatalna fotka - to da się zrobić. W prima aprilis wrzucamy na luz. Wszak na pewno nie jeden z Was ma dwie lewe ręce, jest antytalentem i przypala nawet wodę na herbatę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piękne włosy nie tylko po wizycie w salonie. Jak zadbać o nie w domu?

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2020 22:32
Domowa kwarantanna to czas na czytanie książek, oglądanie seriali, gotowanie, porządki a także dbanie o siebie. Dziś zajmiemy się włosami i podpowiemy jak o nie zadbać domowymi sposobami. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rafał Masny: nieprzeciętność to energia, która łamie schematy

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 17:50
Od 7 lat aktywnie współtworzy i obserwuje polski rynek internetowy. W tym roku w Czwórce szuka Nieprzeciętnych. - Ludzie młodzi są ideowi, świat oparty na potędze pieniądza jeszcze nie zdążył ich zepsuć. I ja chcę wspierać takie osoby - deklaruje Rafał Masny, jeden z założycieli kanału Abstrachuje.TV.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Google Arts&Culture - aplikacja jak okno na świat

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 11:40
2000 muzeów, galerii oraz instytucji kultury z 70 krajów możesz mieć w swoim domu. - Fenomenalna kolekcja "Step on stage with the performing arts" zabiera nas w świat teatru, muzyki, opery, sztuki, ale od tej, zazwyczaj niedostępnej dla nas, strony - mówi Elżbieta Różalska z Google Polska.
rozwiń zwiń